Z okazji przypadającej dziś 513-tej rocznicy utworzenia Szwajcarskiej Gwardii Papieskiej zostały zaprezentowane nowe hełmy gwardzistów. Zostały wykonane z tworzywa sztucznego i ważą trzykrotnie mniej od hełmów metalowych. Wyprodukowano je w Szwajcarii, w pobliżu Stans. Oprócz tego zostanie przedstawiony pierwszy video clip z cyklu „1506 – Papieska Gwardia Szwajcarska opowiada”. Tytuł odcinka: „Zaszczytna służba”.
Stroje gwardzistów projektował sam Michał Anioł. Wzór aktualnych pochodzi z 1914 r. Chociaż zachowują tradycyjny wygląd, są wykonane pod względem technicznym w nowczesny sposób. Średniowieczna zbroja gwardzistów jest ręcznie kuta w Austrii. Do tej pory dotyczyło to również hełmów. Dotychczasowe hełmy były wykonane z metalu i ważyły prawie dwa kilogramy. To jednak uległo zmianie. Orginalny XVI-wieczny hełm został zeskanowany. Dane zostały przetworzone w komputerze i następnie wydrukowane w systemie trójwymiarowym. Właczając prace wykończeniowe po wydrukowaniu, czas produkcji hełmu wynosi około jednego dnia. Nowe nakrycie głów gwardzistów waży 570 gramów i jest odporne na promienie ultrafioletowe oraz wentylowane. Na ten obecny rok zamówiono 120 hełmów.
Gwardia Szwajcarska jest jedną z najbardziej znanych jednostek wojskowych na świecie. Jest to korpus wartowniczy złożony ze szwajcarskich żołnierzy, odpowiedzialnych za ochronę Papieża, jego rezydencji, zarówno w Rzymie, jak i podczas podróży. Dzisiaj oddział liczy 110 mężczyzn. Gwardziści muszą mieć mniej niż trzydzieści lat i być szwajcarskimi obywatelami wyznania katolickiego. Nie mogą być wcześniej karani i powinni służyć w armii szwajcarskiej. Halabardy oraz miecze są bronią reprezentacyjną. W nagłych przypadkach posiadają do dyspozycji również nowczesną broń.
Podkreślił, że wizyta na Ukrainie jest dla niego bardzo ważna.
"Zobaczymy, także po zakończeniu jego misji, co należy czynić".
„Uczmy się od Boga szacunku dla ludzkiego cierpienia i nieszczęścia” .