Wietnam i Stolica Apostolska podniosą status relacji wzajemnych

Podczas siódmego posiedzenia Wspólnej Grupy Roboczej Wietnam-Stolica Apostolska w Hanoi w dniu 19 grudnia uzgodniono podniesienie rangi wzajemnych relacji – podaje wietnamska agencja VNA.

Wietnam i Stolica Apostolska podniosą status relacji wzajemnych   Roman Koszowski /Foto Gość Katedra pw. św. Józefa w Hanoi W doniesieniu oficjalnej agencji VNA czytamy, że obydwie strony uzgodniły podniesie statusu przedstawiciela Stolicy Apostolskiej.

Od 2011 roku nuncjusz w Singapurze był też nierezydującym przedstawicielem Stolicy Apostolskiej w Wietnamie. Obecnie zapowiedziano ustanowienie nuncjatury w Hanoi, co będzie zapewne związane z nawiązaniem oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Socjalistyczną Republiką Wietnamu.

Watykan utrzymywał relacje dyplomatyczne z Wietnamem od 1925 roku, a jego przedstawiciel miał rangę delegata apostolskiego. Po 1954 roku i podziale Wietnamu na dwa państwa, jego siedziba została przeniesiona do Sajgonu. Stan ten trwał do 1975 roku, kiedy wojska północnowietnamskie opanowały Wietnam Południowy.

Można oczekiwać, że uroczysty akt podniesienia rangi wzajemnych relacji związany będzie z zapowiedzianą w najbliższym czasie wizytą Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina w Hanoi.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama