Papież przyjął prezydenta Autonomii Palestyńskiej.
Temat budowania pokoju na Bliskim Wschodzie oraz konieczności wznowienia procesu pokojowego między Izraelczykami i Palestyńczykami, w tym ustanowienia dwóch suwerennych państw stał w centrum rozmów prezydenta Autonomii Palestyńskiej w Watykanie. Mahmud Abbas został przyjęty na specjalnej audiencji przez Papieża Franciszka. Spotkał się też z watykańskim odpowiednikiem ministra spraw zagranicznych.
Informując o tym wydarzeniu palestyńska agencja informacyjna WAFA podała, że prezydent Abbas poinformował Papieża o najnowszych wydarzeniach w Palestynie i implikacjach amerykańskiej decyzji uznającej Jerozolimę za stolicę Izraela i przeniesienia swej ambasady do tego miasta. Mówił również o naruszaniu przez Izraelczyków praw narodu palestyńskiego, ich ziemi i świętych miejsc, szczególnie w Jerozolimie.
Ze swej strony Watykan poinformował, że w czasie wizyty prezydenta Autonomii Palestyńskiej rozmawiano o budowaniu pojednania wśród samych Palestyńczyków, a także o konieczności reaktywowania procesu pokojowego z Izraelem. Wyrażono nadzieję na większe zaangażowanie wspólnoty międzynarodowej w realizację prawomocnych aspiracji obu narodów, których wypełnieniem byłoby powstanie dwóch niezależnych państw.
Szczególną uwagę poświęcono specjalnemu statusowi Jerozolimy, podkreślając konieczność uznania i zachowania tożsamości i uniwersalnej wartości tego miasta, świętego dla trzech religii. Mówiąc o konfliktach, których doświadcza Bliski Wschód wskazano na pilną konieczność budowania pokoju i dialogu, przy aktywnym udziale wspólnot religijnych, po to, by przezwyciężyć wszelkie formy ekstremizmu i fundamentalizmu.
Było to kolejne spotkanie prezydenta Abbasa z Papieżem Franciszkiem. W styczniu 2017 r. przybył on do Watykanu w związku z otwarciem ambasady Palestyny przy Stolicy Apostolskiej. Od 2016 r. obydwie strony utrzymują relacje dyplomatyczne. Wcześniej brał udział w międzyreligijnym spotkaniu i modlitwie o pokój na Bliskim Wschodzie, które Papież Franciszek zorganizował w Ogrodach Watykańskich.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.