Kard. Parolin: trzeba ukazać pozytywne oblicze migracji

Należy przeciwdziałać negatywnej narracji na temat migrantów i uchodźców. W dyskusji na temat relacji zachodzącej między migracją a rozwojem nie ukazano jeszcze w pełni wkładu wnoszonego przez migrantów w rozwój krajów, które ich przyjmują – napisał watykański Sekretarz Stanu w przedmowie do książki nt. migracji: „Immigration, understanding and proposals”.

Kard. Pietro Parolin podkreślił, że należy zmienić podejście do drugiego człowieka i nie uważać go za zagrożenie dla naszej wygody, ale dostrzec to, że dzięki swemu życiowemu doświadczeniu oraz wartościom, którymi żyje może wnieść wiele w nasze społeczeństwo i je ubogacić.

Watykański Sekretarz Stanu wskazał także na wielką odpowiedzialność ciążącą na rządach i mediach w przekazywaniu pozytywnej wizji migracji, rozwiewającej uprzedzenia i obawy oraz odrzucającej kulturę wykluczenia. Zdaniem watykańskiego hierarchy w tej materii istnieje skłonność do ukazywania i podkreślania negatywnej kroniki życia migrantów zamiast wskazywania pozytywnych elementów ich obecności, przyjęcia, integracji oraz wkładu wielu wolontariuszy w budowanie wzajemnych więzi i solidarności.

Książka została przygotowana przez uczestników kursu na temat współczesnych wyzwań społecznych organizowanego przez Papieski Uniwersytet Gregoriański – Scuola Sinderesi.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama