Papież Franciszek przybliża ubogich do Kościoła. Pokazuje znaczenie relacji międzyludzkich, a nie tylko niesienia pomocy materialnej. Wskazuje na to ks. Benoni Ambarus odpowiedzialny za Caritas Rzymu.
Nawiązując do wczorajszego Światowego Dnia Ubogich, włoski kapłan zauważa, że akcje inicjowane przez Franciszka nie są jedynie medialnymi happeningami, ale mają na celu zwrócenie uwagi na problem prawdziwych źródeł ubóstwa i niesprawiedliwości, do których zdaliśmy się już przyzwyczaić i uznać je za coś normalnego.
“Z naszego punktu widzenia był to piękny dzień, ale nie dlatego, że ubodzy mogli zjeść obiad z Papieżem. Był to ważny dzień, ponieważ Franciszek, jako pasterz dał ważny sygnał bliskości, pokonywania podziałów między ubogimi a nim samym i całym Kościołem – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Benoni Ambarus. – Ten sygnał skierowany był nie tylko do mieszkańców Rzymu, ale do Kościoła na całym świecie i potwierdzają to informacje, które o obchodach Światowego Dnia Ubogich napływają z najdalszych zakątków globu. Bardzo uderzyły mnie słowa Papieża o tym, że niesprawiedliwość jest przewrotnym źródłem ubóstwa. Ojciec Święty przypomina nam, że zgadzając się na niesprawiedliwości przygotowujemy sobie straszną przyszłość. Naprawdę trzeba wziąć sobie do serca papieskie słowa o tym, że krzyk ubogich każdego dnia staje się coraz silniejszy i zarazem coraz mniej słyszany i sprawić, by były one dla nas bodźcem do działania.”
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.