W obchodzone w poniedziałek wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II wierni modlą się od rana przy jego grobie w bazylice watykańskiej. Mija 40 lat od inauguracji pontyfikatu papieża Polaka.
Do kaplicy świętego Sebastiana w bazylice przybywali od rana wierni, by pomodlić się przy grobie św. Jana Pawła II w dniu jego wspomnienia liturgicznego, ustanowionego po beatyfikacji w 2011 roku.
Przy grobie złożono wieniec i wiązanki kwiatów.
Rano na mszy zgromadzili się tam biskupi i wierni diecezji płockiej, uczestniczący w pielgrzymce do Rzymu.
W kazaniu biskup płocki Piotr Libera powiedział, że Jan Paweł II w czasie swego pontyfikatu otworzył wiele "zaryglowanych drzwi i granic"; "a nade wszystko tę jedną, zdawało się niezwyciężoną, nazwaną żelazną kurtyną" - dodał.
Hierarcha podkreślił, że tuż przed obchodami stulecia niepodległości Polacy muszą odpowiedzieć sobie na pytania: "Czy jest w was pamięć i tożsamość? Czy możecie być dumni z obecnego kształtu polskiej wolności i polskiej jedności?".
"Czy przekazujecie swoim świadectwem młodym pokoleniom motywy życia i nadziei, zwłaszcza wy rodzice, wy kapłani, wy biskupi, znowu jak za PRL-u klerem nazwani?" - mówił biskup Libera.
W dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II przy jego grobie modlił się także Papież #Franciszek @EpiskopatNews @RadioMaryja @agencja_KAI pic.twitter.com/qvIbfwzAi7
— Radio Watykańskie (@rwatykanskie) 22 października 2018
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.