Dzień dzisiejszy przyniósł informację o popisaniu przez Watykan i Chiny porozumienia regulującego sytuację Kościoła w Chinach.
Prezentujemy najważniejsze informacje, która na ten temat się pojawiły na stronie vaticannews.va
Komunikat na temat umowy z Chińską Republiką Ludową
Po stopniowym procesie wzajemnego zbliżenia została dziś podpisana w Pekinie Umowa Tymczasowa w sprawie mianowania biskupów, w nadziei, że wniesie ona pozytywny wkład w życie Kościoła w Chinach, dla dobra Chińczyków i pokoju w świecie.
W ramach kontaktów między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową, które trwają od pewnego czasu w celu podejmowania spraw kościelnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania i dla rozwijania dalszych relacji i porozumienia, dziś 22 września 2018 r. odbyło się w Pekinie spotkanie między prałatem Antoinem Camillerim, podsekretarzem ds. Relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, i jego eminencją panem Wangiem Chao, wiceministrem spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej, którzy stoją na czele delegacji watykańskiej i chińskiej.
W ramach tego spotkania dwaj przedstawiciele podpisali Umowę Tymczasową w sprawie mianowania biskupów.
Powyższa Umowa Tymczasowa, która jest owocem stopniowego i wzajemnego zbliżenia, została zawarta po długim okresie rozważnych negocjacji i przewiduje regularne weryfikacje jej realizacji. Dotyczy ona mianowania biskupów, kwestii o wielkim znaczeniu dla życia Kościoła, i stwarza warunki dla szerszej współpracy na szczeblu dwustronnym.
Obie strony pragną, aby umowa ta przyczyniła się do owocnego i długofalowego procesu dialogu instytucjonalnego, a także wniosła pozytywny wkład w życie Kościoła katolickiego w Chinach dla dobra Ludu chińskiego i pokoju w świecie.
Nota informacyjna o Kościele katolickim w Chinach
Papież przywrócił do pełnej jedności biskupów, którzy zostali wyświęceni na wniosek chińskich władz, bez papieskiej nominacji.
Mając na względzie wspieranie głoszenia Ewangelii w Chinach, Ojciec Święty Franciszek postanowił przywrócić do pełnej jedności Kościoła pozostałych biskupów „oficjalnych”, wyświęconych bez papieskiego upoważnienia: Giuseppe Guo Jincai, Giuseppe Huang Bingzhang, Paolo Lei Shiyin, Giuseppe Liu Xinhong, Giuseppe Ma Yinglin, Giuseppe Yue Fusheng, Vincenzo Zhan Silu i Antonio Tu Shihua, O.F.M. (zmarłego 4 stycznia 2017 r., który przed swą śmiercią wyraził pragnienie pojednania ze Stolicą Apostolską).
Papież Franciszek ma nadzieję, że dzięki podjętym decyzjom, uruchomiony zostanie nowy proces, który pozwoli na przezwyciężenie ran z przeszłości, urzeczywistniając pełną jedność wszystkich katolików chińskich.
Wspólnota katolicka w Chinach ma żyć w bardziej braterskiej współpracy, aby nieść z nowym zaangażowaniem orędzie Ewangelii. Kościół istniej bowiem po to, by dawać świadectwo o Jezusie Chrystusie oraz o przebaczającej i zbawczej miłości Ojca.
22 września 2018
Deklaracja kardynała sekretarza stanu ws. umowy z Chinami
Podpisanie Umowy Tymczasowej Między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową w sprawie mianowania biskupów ma wielkie znaczenie, przede wszystkim dla życia Kościoła katolickiego w Chinach i dla dialogu między Stolicą Apostolską i władzami politycznymi tego kraju, a także dla umacniania pokoju w perspektywie międzynarodowej, w czasie, kiedy doświadczamy tak wielu napięć w skali światowej.
Stolica Apostolska dąży do celów duszpasterskich, czyli chce pomóc Kościołom lokalnym, aby mogły się cieszyć większą wolnością, autonomią i lepszą organizacją, mogąc dzięki temu poświęcić się misji głoszenia Ewangelii i przyczyniać się do integralnego rozwoju człowieka i społeczeństwa.
Dziś po raz pierwszy od tak wielu dziesięcioleci wszyscy biskupi w Chinach trwają w jedności w Biskupem Rzymu. Papież Franciszek, podobnie jak i jego bezpośredni poprzednicy, traktuje chiński Lud i zwraca się do niego ze szczególną uwagą i troską. Potrzeba jedności, potrzeba zaufania i nowego dynamizmu; potrzeba dobrych pasterzy, uznanych przez Następcę Piotra i prawowite władze polityczne swego kraju. Umowa sytuuje się w tej właśnie perspektywie: jest narzędziem, które, jak mamy nadzieję, pomoże w tym procesie, dzięki współpracy wszystkich.
Wspólnocie katolickiej w Chinach – biskupom, kapłanom, zakonnikom i zakonnicom oraz wiernym świeckim – Papież powierza w sposób szczególny zadanie życia w duchu autentycznego pojednania między braćmi, czyniąc konkretne gesty, które pomogą przezwyciężyć nieporozumienia z przeszłości, również niedawnej. W ten sposób wierni, katolicy w Chinach, będą mogli świadczyć o swej wierze, prawdziwej miłości i otworzyć się również na dialog między wszystkimi narodami i promowanie pokoju.
Kard. Pietro Parolin - Watykan
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej cel umowy z Chinami jest duszpasterski, a nie polityczny
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej wydał deklarację na temat podpisanej dziś umowy z Chinami.
"Nie jest to zakończenie pewnego procesu. To początek! – oświadczył Greg Burke. – Chodziło tu o dialog, cierpliwe słuchanie z obu stron, również wtedy, gdy dane osoby mają bardzo różne punkty widzenia. Cel umowy nie jest polityczny, lecz duszpasterski. Chodzi o to, by wierni mogli mieć biskupów, którzy trwają w jedności z Rzymem, a zarazem są uznawani przez chińskie władze".
Greg Burke – Watykan
Zobacz też: Naczelny „L’Osservatore Romano”, Giovanni Maria Vian o porozumieniu.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.