W Watykanie przyznano doroczną Nagrodę Ratzingera, prestiżowe wyróżnienie z zakresu teologii i dziedzin ściśle z nią związanych.
Podobnie jak przed rokiem laureatów jest dwóch. I tym razem obok teologii doceniona została sztuka inspirowana wiarą.
O ile w ubiegłym roku nagrodzony został kompozytor Arvo Pärt, to tym razem doceniono dorobek szwajcarskiego architekta Maria Botty. Obok niego Nagrodę Ratzingera otrzyma też niemiecka teolog Marianne Schlosser. Pochodzi ona z Bawarii. Od 2004 r. jest profesorem teologii duchowości na uniwersytecie wiedeńskim. Jest znawcą teologii i duchowości patrystycznej oraz późnośredniwiecznej. Przetłumaczyła na język niemiecki większość dzieł św. Bonawentury. Od 2014 r. jest członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.
Mario Botta jest natomiast architektem o międzynarodowej renomie. Wśród wielu prac zaprojektował także kilka obiektów sakralnych (m.in. kościół św. Jana Chrzciciela w Mogno w Szwajcarii, katedrę w Evry we Francji, konkatedrę Świętego Oblicza w Turynie). Jest również autorem kaplic w pawilonie Stolicy Apostolskiej na biennale architektury w Wenecji.
Nagrodę Ratzingera przyznaje Papież Franciszek na wniosek Komitetu Naukowego, w którego skład wchodzą kardynałowie: Gianfranco Ravasi, Kurt Koch, Angelo Amato i Luis Ladaria oraz biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer.
«« | « |
1
| » | »»