Papież: Szczyt klimatyczny w Katowicach może być kamieniem milowym

Papież Franciszek powiedział w piątek, że konferencja klimatyczna COP24 w Katowicach w grudniu może być "kamieniem milowym" na drodze wyznaczonej przez porozumienie zawarte w Paryżu w 2015 roku. Zaapelował do rządów o uszanowanie wziętych na siebie zobowiązań.

Franciszek wygłosił przemówienie do uczestników zorganizowanej w Watykanie konferencji pod hasłem "Uratować nasz wspólny dom i przyszłość życia na Ziemi" z okazji trzeciej rocznicy publikacji jego ekologicznej encykliki "Laudato si". Na obrady przybyli m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i wiceminister środowiska, prezydent COP24 Michał Kurtyka.

Zwracając się do uczestników obrad, papież oświadczył: "Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach w Polsce w grudniu może być kamieniem milowym na drodze wyznaczonej przez porozumienie paryskie z 2015 roku". "Wszyscy wiemy, że dużo trzeba zrobić, by zrealizować zobowiązania przyjęte w Paryżu, aby uniknąć najgorszych konsekwencji kryzysu klimatycznego" - dodał.

Franciszek przywołał słowa ze swej encykliki o tym, że redukcja emisji gazów cieplarnianych wymaga "uczciwości, odwagi i odpowiedzialności", przede wszystkim ze strony państw najpotężniejszych i najbardziej zatruwających środowisko. "Nie możemy pozwolić sobie na to, by stracić czas w tym procesie" - powiedział.

Jak wskazał, nie tylko państwa, ale też władze lokalne, stowarzyszenia społeczne, instytucje finansowe i religijne mogą sprzyjać "kulturze i praktyce integralnej ekologii".

Papież przypomniał, że wraz z zaangażowanym na polu ekologii ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem uznali w zeszłym roku, że "nie będzie autentycznego i trwałego rozwiązania kryzysu ekologicznego i związanego ze zmianami klimatycznymi bez udzielenia uzgodnionej i zbiorowej odpowiedzi, bez wspólnej odpowiedzialności" i "bez przyznania priorytetu solidarności i służbie".

Franciszek wskazał, że ważną rolę do odegrania mają instytucje finansowe. Wśród nich wymienił Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy, do których zaapelował o krzewienie integralnego rozwoju człowieka, "bardziej inkluzywnego i zrównoważonego".

Papież zwrócił uwagę na "coraz bardziej przejmujące wołanie Ziemi i jej ubogich mieszkańców", pragnących pomocy i odpowiedzialności. Jak mówił, jego encyklika jest apelem o zmianę i "ekologiczne nawrócenie". Położył nacisk na potrzebę "nieodraczalnych" konkretnych działań, by uratować Ziemię i życie na niej.

"Dzisiaj wspólny dom, jakim jest nasza planeta, pilnie potrzebuje naprawy i zapewnienia zrównoważonej przyszłości" - podkreślił Franciszek, ostrzegając, że "istnieje realne zagrożenie, że przyszłym pokoleniom pozostawi się ruiny, pustynie i brud". "Pragnę, aby to zaniepokojenie o stan naszego wspólnego domu przełożyło się na harmonijne oraz wspólne działania w ramach integralnej ekologii" - oznajmił.

Papież wyraził przekonanie, że ludzkość ma wiedzę i środki do współpracy na rzecz realizacji tego celu oraz "eksploatowania i chronienia" Ziemi w odpowiedzialny sposób.

Apelował również o "przemianę serc i sumień". W tym kontekście przywołał słowa świętego Jana Pawła II, który w 2001 roku mówił o potrzebie "pobudzania i wspierania ekologicznego nawrócenia", w czym - wskazał Franciszek - kluczową rolę do odegrania mają Kościoły chrześcijańskie.

Papież zwrócił ponadto uwagę na konieczność "międzypokoleniowej solidarności", bo - jak mówił - to młodzi ludzie będą musieli stawić czoło obecnemu kryzysowi ekologicznemu i klimatycznemu.

Apelując o dalsze zaangażowanie na rzecz "radykalnych zmian", papież wyraził pragnienie, by na tej drodze inspiracją był święty Franciszek z Asyżu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gosc
  06.07.2018 13:18
  Klimat, ekologia, śmieci, migracja...papież tymi problemami żyje a Słowo Boże nic o tym nie mówi
 • jamci
  06.07.2018 13:36
  Globalna apostazja. Po ludzku - nieodwracalna. Czasy ostatnie? (Tak się zastanawiam).
 • maryja!
  06.07.2018 14:05
  COP24 pomimo postanowień USA powinien przyczynić się do ściślejszego przestrzegania zasad ochrony środowiska, które są konieczne dla lepszego standardu życia. USA powinno jednak pamięŧać, że jako hegemon jest odpowiedzialne za stan środowiska naturalnego nie mniej niż pretendenci. Do klęsk ekologicznych przyczyniają się też konflikty zbrojne i ubóstwo, spalanie paliw kopalnianych i emisja CO2 przez fabryki i samochody. Dlatego walka o rozwój integralny człowieka jest w zasadzie walką o prawo do godnego życia. Chińczycy wzięli sobie do serca stan środowiska naturalnego i postanowili w 2017 r. zamknąć fabryki, które emitują najwięcej zanieczyszczeń do atmosfery. W kontekście postanowień szczytu ważne jest przechodzenie na gospodarkę niskoemisyjną. Program rządowy czyste powietrze jest pomyślany w tym celu. Być może w pryszłości nastąpi odejście od wydobycia surowców naturalnych na rzecz OŹE jeśli okażą się nisko kapitałochłonne. Jedną z takich niezbędnych inwestycji jest toruńska geotermia. Inżynierowie powinni natomiast pracować nad samochodami oszczędniejszymi niż na ropę, gaz, benzynę czy nawet prąd.
 • podaj nick
  06.07.2018 17:07
  kamieniem milowym a w sumie u szyi dla przemysłu na Śląsku były rządy pana niejakiego Buzka, który do dziś robi za eksperta i wizjonera przyszłości na podobnych zebraniach, w Piekarach Śl. zaś funduje święte figurki ludziom pracy, bo niektórym po likwidacji kopalń chyba została ta opcja przed figurki się modlić
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.