O znaczeniu Triduum Sacrum przypomniał Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej 31 marca. Księży zachęcił, by na wzór św. Jana Marii Vianneya byli orędownikami nadziei, pojednania i pokoju.
W Wielki Piątek będziemy wspominać mękę i śmierć Pana. Jezus zechciał złożyć swoje życie w ofierze za odkupienie grzechów ludzkości, wybierając w tym celu najokrutniejszą i najbardziej upokarzającą śmierć: ukrzyżowanie. Istnieje nierozerwalny związek między Ostatnią Wieczerzą a śmiercią Jezusa. W tej pierwszej Jezus daje swe Ciało i swą Krew, czyli swe ziemskie istnienie, samego siebie, uprzedzając swoją śmierć i przekształcając ją w akt miłości. Tak oto śmierć, która z samej swej istoty jest końcem, zniszczeniem wszelkich związków, staje się za Jego sprawą, aktem komunikowania siebie, narzędziem zbawienia i głoszeniem zwycięstwa miłości. W ten sposób Jezus staje się kluczem do zrozumienia Ostatniej Wieczerzy, która jest zapowiedzią przemiany gwałtownej śmierci w dobrowolną ofiarę, w czyn miłości, która odkupuje i zbawia świat.
Wielka Sobota naznaczona jest wielką ciszą. Kościoły są ogołocone i nie przewiduje się szczególnych liturgii. W tym czasie oczekiwania i nadziei wierni są zaproszeni do modlitwy, przemyśleń, nawrócenia, także za pośrednictwem sakramentu pojednania, aby móc uczestniczyć, będąc dogłębnie odnowionymi, w sprawowaniu paschy.
W noc wielkosobotnią w czasie uroczystej Wigilii Paschalnej, będącej „matką wszystkich wigilii”, cisza ta zostanie przerwana śpiewem Alleluja, zapowiadającym zmartwychwstanie Chrystusa oraz głoszącym zwycięstwo światła nad ciemnościami, życia nad śmiercią. Kościół rozraduje się w spotkaniu ze swym Panem, wchodząc w dzień Paschy, który rozpoczyna Pan, powstając z martwych.
Drodzy Bracia i Siostry, bądźmy gotowi przeżyć intensywnie to Triduum Paschalne, tak już bliskie, aby coraz bardziej zanurzać się w Tajemnicę Chrystusa, dla nas zmarłego i zmartwychwstałego. Niech towarzyszy nam w tej wędrówce duchowej Najświętsza Maryja Panna. Ona, która poszła za Jezusem w Jego męce i była obecna pod Krzyżem, niech nas wprowadzi w misterium paschalne, abyśmy mogli zaznać radości i pokoju od Zmartwychwstałego.
Z tymi uczuciami już teraz składam najserdeczniejsze życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych wam wszystkim, obejmując nimi wasze wspólnoty i wszystkich waszych bliskich.
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił chrztu 21 dzieciom watykańskich pracowników.
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.