Nowy kardynał był pucybutem i burmistrzem. Nigdy nie poznał swego ojca

Chcę zakończyć życie wśród ubogich - oświadczył boliwijski kardynał-nominat Toribio Porco Ticona, który 28 czerwca odbierze w Watykanie, wraz z 13 innymi biskupami, insygnia godności kardynalskiej z rąk papieża Franciszka.

81-letni emerytowany ordynariusz prałatury terytorialnej Corocoro, położonej we wschodniej części kraju, zadeklarował, że ta honorowa funkcja nie zmieni jego prostego życia, które wiódł do tej pory.

- Kocham ludzi ubogich. Bardzo kocham moją ojczyznę. Gdy odbiorę godność kardynalską w Rzymie, wrócę w moje rodzinne strony i będę żył ubogo. W rodzinnej ziemi jest moje środowisko, mój lud. Chcę zakończyć życie, służąc ludziom, ewangelizując najuboższych. Bycie kardynałem to funkcja honorowa i nic więcej - stwierdził kardynał nominat.

Zapowiedział, że chciałby stworzyć dom dla ubogich dzieci w jego rodzinnych stronach, w Potosi. Przeznaczy na to swoje oszczędności, ale będzie też szukał wsparcia finansowego.

Zanim został kardynałem, był m.in. pucybutem, gazeciarzem, górnikiem, murarzem i burmistrzem. Jest trzecim spośród czterech braci. Nigdy nie poznał swego ojca, był natomiast bardzo związany z matką, z którą mieszkał nawet, kiedy został księdzem, aż do jej śmierci.

UMSA La Mejor El Papa nombra a Toribio Ticona como nuevo Cardenal

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama