Ważne jest podkreślenie obowiązków i odpowiedzialności migrantów, jak i konieczności poszanowania przez nich dziedzictwa kulturowego i praw państw ich przyjmujących.
Solidarność, miłość i kultura spotkania, jak również konieczność poszanowania przez migrantów praw i zwyczajów krajów ich przyjmujących – to postulaty Stolicy Apostolskiej, które przedstawił w Genewie jej Stały Obserwator przy ONZ abp Ivan Jurkovič.
Watykański dyplomata trzykrotnie zabrał głos na sesji konsultacyjnej dotyczącej przygotowania Światowego Paktu o Uchodźcach. Abp Jurkovič powołując się na Papieża Franciszka apelował o zmianę globalizacji obojętności w globalizację solidarności. Wyraził jednocześnie radość z tego, że w pakcie znalazły się jasne sformułowania dotyczące postawienia godności i praw osoby ludzkiej w centrum działań. Podobnie cieszy fakt, że dokument uznaje i docenia działalność kościelnych organizacji pomocowych.
Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej zgłosił również konkretne poprawki do przygotowywanego Światowego Paktu o Uchodźcach. Aby zafunkcjonował on w sposób efektywny musi zachować swoją nieupolitycznioną naturę i nie stać się polem do walki dla różnych interesów politycznych – mówił hierarcha.
Abp Jurkovič wskazał także, że ważne jest podkreślenie obowiązków i odpowiedzialności migrantów, jak i konieczności poszanowania przez nich dziedzictwa kulturowego i praw państw ich przyjmujących. W tym kontekście nie można mówić o zwykłej tolerancji, ale jak powiedział Papież, o zmierzaniu w stronę postaw promujących kulturę spotkania i braterstwo – podkreślił watykański dyplomata.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.