Watykan jest jednym z niewielu państw, które utrzymują relacje dyplomatyczne z Tajwanem.
Ojciec Święty przyjął na audiencji 7 biskupów z Tajwanu. Jest to ich pierwsza wizyta ad limina za tego pontyfikatu. Poprzednią odbyli przed 10 laty.
Atmosfera wizyty jest bardzo delikatna, ze względu na konflikt tego wyspiarskiego kraju z Chińską Republiką Ludową. Watykan jest w istocie jednym z niewielu państw, które utrzymują relacje dyplomatyczne z Tajwanem, nawet jeśli aktualnie papieskim przedstawicielem nie jest już tam nuncjusz, a chargé d’affaires.
Tym niemniej tajwański ambasador przy Stolicy Apostolskiej Matthew Lee zapewnia, że relacje dwustronne są bardzo dobre. „Podczas mych wizyt w Watykanie, w tym również podczas spotkania z Ojcem Świętym, często spotkałem się z uznaniem za klimat wolności i tolerancji religijnej, który charakteryzuje Tajwan” – powiedział Matthew Lee, podejmując przybyłych do Rzymu biskupów.
Na 20 mln mieszkańców, katolików jest na Tajwanie pół miliona. Są podzieleni na sześć diecezji. Odgrywają też ważną rolę na polu nauki i kultury. Do Kościoła katolickiego należy bowiem prestiżowy uniwersytet Fu Jen.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.