Kryzys Kościoła w Chile po skandalach seksualnych

Kwestia ta będzie tematem obrad podczas nadzwyczajnego posiedzenia episkopatu Chile z papieżem.

Trzy dni przeznaczył Ojciec Święty na spotkania z episkopatem Chile. Rozpoczną się one we wtorek, weźmie w nich udział 31 biskupów diecezjalnych, pomocniczych i emerytowanych.

Na spotkaniu zabraknie kard. Francisca Javiera Errázuriza, byłego arcybiskupa stołecznego Santiago, który jako członek Rady Kardynałów widuje się z Franciszkiem kilka razy w roku i przekazał już Papieżowi na piśmie swoje stanowisko.

Tematem obrad będzie kryzys, w jakim znalazł się Kościół w Chile po skandalach seksualnych, a zwłaszcza po głośniej sprawie sędziwego już ks. Fernanda Karadimy, który skrzywdził w przeszłości wielu nastoletnich chłopców i młodych mężczyzn. W tuszowanie tych skandali miał być zaangażowany jeden z urzędujących nadal biskupów Juan Barros. Sprawę tę zbadali szczegółowo papiescy wysłannicy. Franciszek spotkał się też z przedstawicielami jego ofiar.

Jak podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej Franciszek chce się podzielić z wnioskami, do jakich doszedł w tej sprawie. Spotkania z chilijskimi biskupami będą miały charakter procesu synodalnego, którego celem będzie ustalenie odpowiedzialności, a także wprowadzenie odpowiednich zmian, aby takie skandale nie mogły się już nigdy powtórzyć. 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.