Kwestia ta będzie tematem obrad podczas nadzwyczajnego posiedzenia episkopatu Chile z papieżem.
Trzy dni przeznaczył Ojciec Święty na spotkania z episkopatem Chile. Rozpoczną się one we wtorek, weźmie w nich udział 31 biskupów diecezjalnych, pomocniczych i emerytowanych.
Na spotkaniu zabraknie kard. Francisca Javiera Errázuriza, byłego arcybiskupa stołecznego Santiago, który jako członek Rady Kardynałów widuje się z Franciszkiem kilka razy w roku i przekazał już Papieżowi na piśmie swoje stanowisko.
Tematem obrad będzie kryzys, w jakim znalazł się Kościół w Chile po skandalach seksualnych, a zwłaszcza po głośniej sprawie sędziwego już ks. Fernanda Karadimy, który skrzywdził w przeszłości wielu nastoletnich chłopców i młodych mężczyzn. W tuszowanie tych skandali miał być zaangażowany jeden z urzędujących nadal biskupów Juan Barros. Sprawę tę zbadali szczegółowo papiescy wysłannicy. Franciszek spotkał się też z przedstawicielami jego ofiar.
Jak podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej Franciszek chce się podzielić z wnioskami, do jakich doszedł w tej sprawie. Spotkania z chilijskimi biskupami będą miały charakter procesu synodalnego, którego celem będzie ustalenie odpowiedzialności, a także wprowadzenie odpowiednich zmian, aby takie skandale nie mogły się już nigdy powtórzyć.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.