Papież: Kluczowa rola dziennikarstwa w epoce mediów społecznościowych

Papież Franciszek wyraził przekonanie, że dziennikarstwo odgrywa kluczową rolę w epoce mediów społecznościowych. W liście do włoskiego dziennika "La Stampa" z okazji zmiany jego szaty graficznej napisał o potrzebie informowania z szacunkiem dla godności ludzi.

"W czasach, w których wszyscy mówią i biorą udział w debacie, a nie wszyscy są skłonni słuchać i zastanowić się, profesjonalna informacja pełni rolę tak ważną jak nigdy wcześniej" - podkreślił Franciszek w opublikowanym w sobotę liście do redakcji turyńskiej gazety.

"Media społecznościowe są dzisiaj powszechnie rozprzestrzenionymi narzędziami i stanowią wielką szansę, jaką ludzie mają do dyspozycji. Ale właśnie to mnożenie się oferty informacyjnej i przestrzeni w sieci czyni tym ważniejszą rolę zawodowych dziennikarzy i dziennikarstwa wysokiej jakości" - dodał papież w przesłaniu.

Franciszek zauważył, że w dziennikarstwie niezbędne jest przestrzeganie nie tylko wewnętrznych reguł profesjonalnych, ale również proponowanie "dobrej informacji", to znaczy takiej - wyjaśnił - która jest pogłębiona i skonfrontowana oraz zawsze szanuje godność człowieka.

"Taka informacja nie popada w jałowe sprzeczności, powierzchowność, plotki. Nie zadowala się opisywaniem tylko tego, co jest już oświetlone przez reflektory, i nie zapomina o dramatycznych sytuacjach, o których nikt nie mówi" - dodał papież.

Zaapelował o to, by "z delikatnością i człowieczeństwem" informować o historiach ludzi, "przy szczególnej trosce o bezbronnych, ostatnich, odrzuconych i tych, którzy nie mają władzy".

Potrzebna jest "informacja, która jest w stanie opisać złożoność rzeczywistości, w jakiej żyjemy, bez popadania w łatwe schematy i propagandę"- napisał Franciszek w liście do dziennika "La Stampa".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.