Papież Franciszek wyraził przekonanie, że dziennikarstwo odgrywa kluczową rolę w epoce mediów społecznościowych. W liście do włoskiego dziennika "La Stampa" z okazji zmiany jego szaty graficznej napisał o potrzebie informowania z szacunkiem dla godności ludzi.
"W czasach, w których wszyscy mówią i biorą udział w debacie, a nie wszyscy są skłonni słuchać i zastanowić się, profesjonalna informacja pełni rolę tak ważną jak nigdy wcześniej" - podkreślił Franciszek w opublikowanym w sobotę liście do redakcji turyńskiej gazety.
"Media społecznościowe są dzisiaj powszechnie rozprzestrzenionymi narzędziami i stanowią wielką szansę, jaką ludzie mają do dyspozycji. Ale właśnie to mnożenie się oferty informacyjnej i przestrzeni w sieci czyni tym ważniejszą rolę zawodowych dziennikarzy i dziennikarstwa wysokiej jakości" - dodał papież w przesłaniu.
Franciszek zauważył, że w dziennikarstwie niezbędne jest przestrzeganie nie tylko wewnętrznych reguł profesjonalnych, ale również proponowanie "dobrej informacji", to znaczy takiej - wyjaśnił - która jest pogłębiona i skonfrontowana oraz zawsze szanuje godność człowieka.
"Taka informacja nie popada w jałowe sprzeczności, powierzchowność, plotki. Nie zadowala się opisywaniem tylko tego, co jest już oświetlone przez reflektory, i nie zapomina o dramatycznych sytuacjach, o których nikt nie mówi" - dodał papież.
Zaapelował o to, by "z delikatnością i człowieczeństwem" informować o historiach ludzi, "przy szczególnej trosce o bezbronnych, ostatnich, odrzuconych i tych, którzy nie mają władzy".
Potrzebna jest "informacja, która jest w stanie opisać złożoność rzeczywistości, w jakiej żyjemy, bez popadania w łatwe schematy i propagandę"- napisał Franciszek w liście do dziennika "La Stampa".
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.