Rzecznik Watykanu: również papież musi iść na dyplomatyczne kompromisy

Również papież musi iść na dyplomatyczne kompromisy. Dlatego podczas wizyty w Mjanmie, za radą lokalnego kościoła, nie użył słowa „Rohindża” – powiedział dziennikarzom rzecznik Watykanu, Greg Burke w środę wieczorem w Rangunie.

Zaznaczył, że głównym celem podróży papieża do krajów Azji Południowo-Wschodniej jest wzmocnienie niedawno nawiązanych z nimi stosunków dyplomatycznych oraz mniejszości chrześcijańskiej. Dlatego podczas przygotowań do pobytu papieża nie zaplanowano m.in. wizyty w obozie dla uchodźców.

„Podróże dyplomatyczne to coś innego, niż na wyspę Lesbos” – powiedział Burke i wyjaśnił, że papież za radą lokalnego Kościoła nie użył określenia „Rohindża”, czego wielokrotnie oczekiwano w wielu zachodnich mediach. Dodał: „Oczywiście można tak jak Amnesty International – skrytykować tę decyzję. Dyplomacja watykańska nie jest nieomylna. Ale moralny autorytet papieża pozostaje”.

Burke zwrócił uwagę, że sytuacja w stanie Rakhine i Rohindża jest zła, ale także złożona. „Inaczej niż niektórzy myślą papież nie jest wszechmocny i musi zawierać dyplomatycznie kompromisy” – powiedział rzecznik Watykanu zaznaczając, że wcale nie umniejsza to tego, co Franciszek powiedział już wcześniej i zamierza powiedzieć w przyszłości. Przypomniał, że po wybuchu kolejnej fali przemocy przeciwko Rohindża w Rakhine pod koniec sierpnia br. papież poprosił wspólnotę międzynarodową o pomoc dla „naszych braci i sióstr Rohindża”.

Stolica Apostolska w maju br. nawiązała z Mjanmą stosunki dyplomatyczne. W sierpniu Franciszek mianował abp. Paul Tschang In-Nama z Korei Południowej pierwszym nuncjuszem apostolskim w tym kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.