„Dyskusji na temat użycia broni autonomicznej nie należy odrywać od humanitarnych i etycznych podstaw” – powiedział abp Ivan Jurkovič, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ.
„Dyskusji na temat użycia broni autonomicznej nie należy odrywać od humanitarnych i etycznych podstaw” – powiedział abp Ivan Jurkovič, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ na spotkaniu ekspertów w sprawie nowych technologii w obszarze autonomicznych systemów uzbrojenia (LAWS), które odbyło się 13 listopada w Genewie.
Szybki postęp technologiczny często wyprzedza rozwój ludzkiej odpowiedzialności i staje w sprzeczności z międzynarodowym prawem humanitarnym. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy w grę wchodzi użycie broni śmiercionośnej, powiedział abp Jurkovič, podkreślając, że międzynarodowe regulacje prawne, dotyczące niektórych broni pojawiły się zbyt późno i nie zapobiegły ciężkim ludzkim tragediom.
Arcybiskup podkreślił, że w tej kwestii potrzebny jest dialog między teologami, etykami, naukowcami, inżynierami i technologami, który będzie ich wspólną misją dla dobra ludzkości. Stwierdził też potrzebę uświadamiania ogromnej odpowiedzialności spoczywającej na tych, którzy rozwijają nowe technologie broni, stające się coraz bardziej autonomiczne. „Międzynarodowe bezpieczeństwo i pokój najlepiej osiągnąć dzięki promowaniu kultury dialogu i współpracy, a nie wyścigu zbrojeń” – dodał watykański dyplomata.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.