Papież do chaldejczyków.
Niech miłosierdzie Boże ukoi rany członków waszych wspólnot, którzy płaczą po wojnie, aby mogli zostać uzdrowieni – powiedział Papież do członków Kościoła chaldejskiego zebranych w Rzymie na swym synodzie. Zwracając się do nich, poruszył główne problemy dotykające tę wspólnotę, a więc kwestię migracji chrześcijan, odbudowę zniszczonych miast i wsi, powrót uciekinierów, a także sprawy liturgiczne i powołań kapłańskich.
„Korzystam z okazji, aby za waszym pośrednictwem pozdrowić wiernych ukochanej irackiej ziemi, tak ciężko doświadczonej, dzieląc się nadzieją wypływającą z ostatnich wiadomości. Mówią one o budzeniu się życia i zaangażowania w regionach i mistach do tej pory poddanych ciężkiej i brutalnej przemocy. Niech miłosierdzie Boga ukoi członków waszych wspólnot, którzy płaczą po wojnie, aby mogli zostać uzdrowieni” – stwierdził Ojciec Święty.
Franciszek zachęcił także wiernych Kościoła chaldejskiego, aby byli nieustającymi budowniczymi jedności, popierającymi dialog i współpracę ze wszystkimi osobami zaangażowanymim w życie publiczne, aby tym samym ułatwić powrót uchodźcom i uzdrowić podziały. Zaapelował, aby pomimo wielu niepewności dotyczących przyszłości zabiegać o tak potrzebne narodowe pojednanie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.