"Wielkie dziedzictwo historyczne i religijne Egiptu oraz jego rola na Bliskim Wschodzie przyznają jemu szczególne zadanie na drodze do stabilnego i trwałego pokoju, który nie opiera się na prawie siły, ale na sile prawa" - zauważył papież.
Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej papież Franciszek podsumował swoją podróż apostolską do Egiptu. Mówiąc o wizycie na Uniwersytecie Al-Azhar Ojciec Święty podkreślił, że miała ona podwójną perspektywę: dialogu między chrześcijanami a muzułmanami, a jednocześnie krzewienia pokoju w świecie.
TŁUMACZENIE:
„Wielkie dziedzictwo historyczne i religijne Egiptu oraz jego rola na Bliskim Wschodzie przyznają jemu szczególne zadanie na drodze do stabilnego i trwałego pokoju, który nie opiera się na prawie siły, ale na sile prawa”.
Ojciec Święty podkreślił także wymiar ekumeniczny jego pielgrzymki związany ze spotkaniem z patriarchą Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Tawadrosem II. Papież nie krył też swego uznania dla duchowieństwa katolickiego, z którym spotkał się w Wyższym Seminarium Duchownym.
TŁUMACZENIE:
„W tej wspólnocie mężczyzn i kobiet, którzy postanowili oddać swoje życie Chrystusowi dla Królestwa Bożego, widziałem piękno Kościoła w Egipcie, i modliłem się za wszystkich chrześcijan na Bliskim Wschodzie, aby prowadzeni przez swoich pasterzy i wspierani przez osoby konsekrowane byli solą i światłem na tych ziemiach, pośród tych ludów.”
Ojciec Święty życzył, by Święta Rodzina z Nazaretu, która wyemigrowała nad brzegi Nilu, aby uciec od przemocy Heroda, błogosławiła i zawsze chroniła naród egipski i prowadziła go na drodze dobrobytu, braterstwa i pokoju.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.