Papież podsumował swą pielgrzymkę do Egiptu

"Wielkie dziedzictwo historyczne i religijne Egiptu oraz jego rola na Bliskim Wschodzie przyznają jemu szczególne zadanie na drodze do stabilnego i trwałego pokoju, który nie opiera się na prawie siły, ale na sile prawa" - zauważył papież.

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej papież Franciszek podsumował swoją podróż apostolską do Egiptu. Mówiąc o wizycie na Uniwersytecie Al-Azhar Ojciec Święty podkreślił, że miała ona podwójną perspektywę: dialogu między chrześcijanami a muzułmanami, a jednocześnie krzewienia pokoju w świecie. 

TŁUMACZENIE: 
„Wielkie dziedzictwo historyczne i religijne Egiptu oraz jego rola na Bliskim Wschodzie przyznają jemu szczególne zadanie na drodze do stabilnego i trwałego pokoju, który nie opiera się na prawie siły, ale na sile prawa”. 

Ojciec Święty podkreślił także wymiar ekumeniczny jego pielgrzymki związany ze spotkaniem z patriarchą Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Tawadrosem II. Papież nie krył też swego uznania dla duchowieństwa katolickiego, z którym spotkał się w Wyższym Seminarium Duchownym. 

TŁUMACZENIE: 
„W tej wspólnocie mężczyzn i kobiet, którzy postanowili oddać swoje życie Chrystusowi dla Królestwa Bożego, widziałem piękno Kościoła w Egipcie, i modliłem się za wszystkich chrześcijan na Bliskim Wschodzie, aby prowadzeni przez swoich pasterzy i wspierani przez osoby konsekrowane byli solą i światłem na tych ziemiach, pośród tych ludów.” 

Ojciec Święty życzył, by Święta Rodzina z Nazaretu, która wyemigrowała nad brzegi Nilu, aby uciec od przemocy Heroda, błogosławiła i zawsze chroniła naród egipski i prowadziła go na drodze dobrobytu, braterstwa i pokoju.

«« | « | 1 | » | »»
  • abwin
    03.05.2017 13:47
    Ta pielgrzymka papieża Franciszka, podobnie jak poprzednie do Armenii i Gruzji, pokazuje jak ważne jest zjednoczenie się wszystkich chrześcijan. Do uzgodnienia są różnice teologiczne, jurysdykcje, a do przezwyciężenia są ambicje osobiste hierarchów Kościołów. Małe Kościoły, które poszły swoją drogą, mają coraz mniejsze szanse na przetrwanie. Wezwanie Chrystusa "aby wszyscy stanowili jedno, ..." (J 17,21) jest ich szansą.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.