Z prasy i z kronik
Jeszcze nie czas ocenić całokształt aspektów tej wizyty; ale już dziś, cały świat uznaje ją za doniosłe wydarzenie międzynarodowe. Ta wizyta pokazuje jeden z kierunków, w jakim idziemy - przez dialog, i - to też zauważa się - Polska ma w tym dialogu duży udział. Tym większy, im bardziej jednolita będzie Polska. Papież nazwał swoją decyzję podróży do Polski, kraju socjalistycznego, aktem odwagi i zaproszenie ze strony rządu polskiego — także aktem odwagi. W podzięce za uznanie można jeszcze raz przywołać nasze zasady przeciwne sztucznym barierom i tolerancję...
W każdym razie siły zewnętrzne liczące na destabilizację u nas spotkał zawód. Dziennikarzom zagranicznym i innym obserwatorom zaprezentowaliśmy się jako gościnni gospodarze i jako kraj ładu, porządku, godności. Ludzie złej woli, jak już wspomniałem będą żerować na słowach odbiegających od przygotowanych tekstów, będą żerować na ludowym żywiole, ale my tego nie bierzemy na nasze sumienie.
"Życie Literackie"
Z wizytą tą łączy się przekonanie, że będzie ona sprzyjać jedności wszystkich Polaków i pogłębianiu współdziałania Kościoła z socjalistycznym państwem, dalszemu rozwojowi stosunków między Polską Rzecząpospolitą Ludową i Stolicą Apostolską w imię utrwalenia pokoju na świecie, powstrzymania sił agresji i wojny, umacniania współpracy i przyjaźni między narodami.
Wizyta przypadła w doniosłym dla naszego społeczeństwa momencie obchodów 35-lecia powstania Polski Ludowej, a także na czas refleksji, wiążących się z nadchodzącą 40 rocznicą tragicznego Września.
Papieża Jana Pawła II witano godnie i serdecznie w jego ojczyźnie, Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - jako najwyższego zwierzchnika Kościoła Rzymskokatolickiego i Państwa Watykańskiego, jako rodaka.
"Przekrój"
W homiliach papieskich przewijało się uniwersalistyczne widzenie problemów ludzkości. Uniwersalizm katolicki i socjalistyczny są innej natury. Ten drugi pobiera, czerpie z całego kulturowego dorobku dziejów tworząc syntezę nowego rzędu. W naszej epoce tylko programy uniwersalistyczne mają sens i mogą twórczo się konfrontować, spotykać, współdziałać na określanych i ważnych obszarach życia społecznego.
"Kultura"
...szczególnej wymowy nabiera fakt, że Papież przybywa do Ojczyzny, kiedy obchodzimy 35-lecie narodzin Polski Ludowej(...) Nasz Dostojny Gość odwiedza Ojczyznę w czasie, gdy przygotowuje się ona do obchodów tej doniosłej rocznicy. W ciągu 35 lat dokonały się w Polsce przemiany na skalę historyczną. Rozwój gospodarczy, wielkie reformy społeczne, upowszechnienie oświaty i kultury nie tylko zlikwidowały skutki zacofania ekonomicznego, bezrobocia, analfabetyzmu i upośledzenia szerokich warstw narodu, ale zapewniły wszechstronny rozwój kraju (...) Polska Ludowa stała się Ojczyzną wszystkich Polaków i wszystkim Polakom zapewniła warunki podnoszenia obywatelskiej odpowiedzialności za losy kraju.
Do takiej Ojczyzny przybywa dzisiaj Papież (...)
Trybuna Ludu, 2-3.06.1979
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.