Kalendarium pontyfikatu Benedykta XVI* 19 kwietnia – Kardynał diakon około godz. 18. 42 ogłosił, że nowym papieżem jest kard. Joseph Ratzinger, który wybrał imię Benedykta XVI (w drugim dniu konklawe w czwartym głosowaniu). Nowy papież Benedykt XVI zaraz po ukazaniu się tłumom z loggi błogosławieństw bazyliki św. Piotra zszedł od grot watykańskich, gdzie modlił się u grobu Jana Pawła II. Ogłoszono oficjalny komunikat Stolicy Apostolskiej o wyborze papieża (PDF).

* 20 kwietnia – Benedykt XVI, wraz z grupą pracowników Kurii Rzymskiej, wszedł do papieskiego apartamentu, po południu odprawił mszę w Kaplicy Sykstyńskiej dla kardynałów, którzy wybrali go na papieża

* 23 kwietniapierwsze spotkanie z dziennikarzami nowego papieża.

* 24 kwietnia – oficjalna inauguracja pontyfikatu. W uroczystej mszy odprawionej na placu św. Piotra w Watykanie bierze udział ponad 350 tysięcy wiernych. (tekst papieskiej homilii)

* 25 kwietnia – audiencja dla przedstawicieli Kościołów niechrześcijańskich. Spotkanie z rodakami z Niemiec.

* 27 kwietnia pierwsza audiencja generalna Benedykta XVI. Zwraca się on. m.in. do Polaków w ich ojczystym języku "Pozdrawiam wiernych języka polskiego. Dziękuję wam za dobroć i za modlitwy. Z serca wam błogosławię." Od tej pory niemal na każdym spotkaniu z wiernymi papież stara się przemawiać w jęz. polskim.

* 1 maja – pierwszy raz z papieskiego okna papież Benedykt XVI odmówił z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra Regina coeli

* 7 maja – ingres Benedykta XVI do katedry biskupa Rzymu – bazyliki św. Jana na Lateranie

* 13 maja – W czasie spotkania z duchowieństwem w bazylice na Lateranie Papież zapowiedział natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Uczynił to w 24 rocznicę zamachu na papieża-Polaka

* 15 maja – Podczas mszy odprawionej w niedzielę rano w bazylice świętego Piotra papież Benedykt XVI wyświęcił 21 księży

* 18 maja – w 85 rocznicę urodzin Jana Pawła II wspomina wielkiego poprzednika podczas audiencji generalnej i odprawił mszę przy jego grobie w grotach bazyliki świętego Piotra.

* 26 maja – Do zawierzenia Wiecznego Miasta dobroci Chrystusa wezwał Benedykt XVI podczas uroczystości Bożego Ciała w Rzymie

* 29 majapodróż apostolska do Bari (Włochy). Msza na zakończenie Kongresu Eucharystycznego.

* 3 czerwca – papież przyjmuje rezygnację kard. Franciszka Macharskiego z urzędu arcybiskupa metropolity krakowskiego, a na Jego miejsce mianuje abp. Stanisława Dziwisza – osobistego sekretarza Jana Pawła II.

* 4 czerwca – papież kieruje pozdrowienie do młodzieży zgromadzonej na czuwaniu w Lednicy.

* 15 czerwca – papież udziela błogosławieństwa przez telefon komórkowy umierającej zakonnicy w czasie audiencji generalnej.

* 29 czerwca - papież podtrzymuje wielowiekową tradycję i w uroczystość śś. Piotra i Pawła wręcza paliusze nowym metropolitom, m.in. abp. Stanisławowi Dziwiszowi. Podczas nieszporów w bazylice św. Jana na Lateranie został uroczyście rozpoczęty proces beatyfikacyjny Jana Pawła II

* 11-28 lipca – Papież jedzie na wakacje do Doliny Aosty.

* 17 lipca list Ojca Świętego Benedykta XVI do uczestników uroczystości 25-lecia Lubelskiego Lipca

* 15 sierpnia - "Nie usuwajcie krzyży z miejsc publicznych!" - apeluje do wiernych Benedykt XVI

* 14 sierpnia – Papież udzielił pierwszego wywiadu po swym wyborze na Stolicę Piotrową. Rozmowę w letniej rezydencji w Castelgandolfo przeprowadził kierownik Sekcji Niemieckiej Radia Watykańskiego, ks. Eberhard von Gemmingen SJ.

* 16 sierpnia – w czasie audiencji generalnej wyraża wielki smutek po zamordowaniu Brata Rogera. Kardynał Walter Kasper w imieniu Papieża uczestniczył tydzień w uroczystościach pogrzebowych.

* 18-21 sierpniapierwsza podróż zagraniczna. Udział w Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii.

* 31 sierpniaprzesłanie papieża do NSZZ Solidarność z okazji 25 rocznicy powstania związku.

* 2 września - Abp Stanisław Dziwisz poinformował, że być może w czerwcu 2006 r. dojdzie do skutku pielgrzymka Benedykta XVI do Polski.

* 17 wrześniaBenedykt XVI przyjął na audiencji dwóch głównych rabinów Izraela: sefardyjskiego Szlomo Amara i aszkenazyjskiego Jonę Metzgera.

* 20 września – pierwszy w dziejach papiestwa wywiad telewizyjny. Zaszczytu dostępuje Telewizja Polska. Wywiad zostanie wyemitowany w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolice Piotrowa (16 października)

* 1 październikaPapież u dzieci w szpitalu pediatrycznym "Bambino Gesu" (Dzieciątka Jezus).

* 3 październikaotwarcie Synodu Biskupów w Watykanie.

* 16 października – w 27 rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża Benedykt XVI ciepło wspomina swojego poprzednika i dziękuje za Jana Pawła II

* 23 październikazakończenie synodu biskupów. Pierwsza w czasie tego pontyfikatu kanonizacja. Świętymi zostają: Zygmunt Gorazdowski, Józef Bilczewski, Kajetan Catanoso, Hurtado Cruchaga i Feliks z Nicosii. Ogłoszono orędzie XI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów (pełny tekst)

* 27 październikaDyplomatyczna ofensywa Benedykta XVI. Papież wierzy w powodzenie misji szefa watykańskiej dyplomacji, który wczoraj rozpoczął kilkudniową wizytę w Moskwie

* 29 października – Benedykt XVI odwiedził sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Mentorelli pod Rzymem. Celem tej pierwszej prywatnej wycieczki następcy Jana Pawła II był pobyt w jednym z ulubionych miejsc polskiego Papieża.

* 30 października – W Bazylice Watykańskiej odbyła się beatyfikacja 8 hiszpańskich męczenników. Byli to: José Tàpies Sirvant i 6 innych księży z diecezji Urgel w Katalonii oraz siostra María de los Ángeles Ginard Martí.

* 12 listopadapapież odprawił mszę za zmarłych w ciągu ostatniego roku kardynałów i biskupów.

* 13 listopada - W bazylice św. Piotra w Watykanie ogłoszono troje nowych błogosławionych. Są to: Karol de Foucauld – brat Karol od Jezusa oraz dwie włoskie zakonnice, założycielki zgromadzeń Maria Crocifissa Curcio i Maria Pia Masténa.

* 21 listopadaPapieskie przesłanie do Bartłomieja I

* 24 listopadaprzyjęcie pierwszej grupy biskupów polskich przybywających z wizytą ad limina apostolorum

* 8 grudnia – Papież Benedykt XVI podpisał swoją pierwszą encyklikę poświęconą miłości Bożej

* 11 grudnia – Papież krytykuje komercjalizację świąt Bożego Narodzenia.

* 17 grudnia – Żołnierze o Papieża, których przyjął na przedświątecznej audiencji w Bazylice św. Piotra

* 22 grudniapapieskie przemówienia do kardynałów i Kurii Rzymskiej, połączone z wymianą bożonarodzeniowych życzeń

* 24 grudniapapież przewodniczy pasterce w Watykanie

* 25 grudnia – pierwsze bożonarodzeniowe "Urbi et orbi" Benedykta XVI

* 31 grudnia – Benedykt XVI przewodniczył ostatniego dnia roku w bazylice św. Piotra tradycyjnym nieszporom
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama