W atmosferze dużego zaskoczenia odbywało się w czwartek informowanie mediów o powrocie Papieża ze szpitala.
Najpierw pojawiła się następująca wiadomość:
Jeszcze dziś Jan Paweł II opuści klinikę Gemelli - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Papież przebywa w szpitalu od wtorku 1 lutego.
Jak się przypuszcza, Papież w niedzielę w południe odmówiłby "Anioł Pański" z okna swego apartamentu w Pałacu Apostolskim (zamkniętego w razie zimna czy wiatru), po czym w związku z rekolekcjami wielkopostnymi dla Kurii Rzymskiej, mógłby odpoczywać do soboty 19 lutego, ponieważ w tym czasie odwołane są jak zawsze wszystkie spotkania i audiencje.
Obserwatorzy, podkreślając, że po raz pierwszy w czasie swojego pontyfikatu papież spędził Środę Popielcową poza Watykanem, zwracają jednocześnie, że był to dla niego wyjątkowo pracowity dzień: rano odprawił w swym pokoju mszę świętą, po której poświęcił popiół i posypał nim głowy obecnych, m.in. opiekujących się nim lekarzy, a po południu przyjął jedno z dzieci z sąsiadującego z jego pokojem oddziału onkologii.
Przyjął też kolejno kardynałów: Camillo Ruiniego, swego wikariusza dla diecezji Rzymu i przewodniczącego episkopatu Włoch i Giovanniego Battistę Re, prefekta Kongregacji ds. Biskupów.
Wkrótce uzupełniła ją następna:
Należy oczekiwać, że powrót Jana Pawła II do Watykanu nastąpi jeszcze dzisiaj – powiedział dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls.
Wcześniej stwierdził, że "ostre zapalenie krtani, które spowodowało pilną konieczność hospitalizacji Ojca Świętego, ustąpiło. Następuje korzystny proces poprawy ogólnego stanu zdrowia".
Dodał także, że wykonane w ciągu ostatnich dwóch dni wszystkie badania diagnostyczne, łącznie z tym na stwierdzenie zapalenia, "pozwoliły wykluczyć inne dolegliwości".
W tej sytuacji "należy oczekiwać, że powrót Ojca Świętego do Watykanu nastąpi jeszcze dzisiaj" – powiedział rzecznik na zakończenie.
Po wygłoszeniu tego oświadczenia Navarro-Valls dodał, że "papież postanowił wysłać list z podziękowaniem do wszystkich osób, które się nim opiekowały w tych dniach: lekarzy, pielęgniarek, techników i personelu pomocniczego".
- Chciałbym szczególnie wymienić prof. Rodolfo Proiettiego, ordynatora działu anestezjologii i reanimacji oraz dyrektora Oddziału Pilnej Opieki i Przyjęć (DEA), który koordynował działalność zespołu technicznego, wspieranego przez prof. Massimo Antonellego, prof. Gaetano Paludettiego, ordynatora otorynolaryngologii i prof. Filippo Crea, ordynatora kardiologii – dodał na zakończenie rzecznik prasowy Watykanu.
Jan PawełII przebywał w rzymskiej klinice im. Agostino Gemellego od wtorku 1 lutego, gdy późnym wieczorem przewieziono go tam w związku z ostrym zapaleniem krtani i atakiem kaszlu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.