Papież ofiarował nam dwa dary: jeden to homilia, będąca hymnem na cześć życia, którym jest Jezus, a drugi do słowo nadziei, wypowiedziane w Mirandoli.
Ta podróż ożywiła nasze życie. Widziałem ludzi zadowolonych, szczęśliwych, wdzięcznych za to, co otrzymali – tak wczorajszą wizytę Franciszka w Carpi podsumował tamtejszy biskup Francesco Cavina. Przed mikrofonem Radia Watykańskiego podkreślił, iż największe wrażenie zrobiło na nim spotkanie Ojca Świętego z chorymi i niepełnosprawnymi. Papież z werwą wszedł między osoby cierpiące, które nazwał bogactwem – mówił ordynariusz tej diecezji. – Wyrażają one, dają i stanowią bogactwo dla Kościoła i społeczeństwa.
Zapytany o to, jakich owoców spodziewa się po tej wizycie, bp Cavina odpowiedział:
„Ufam, że ta wizyta będzie kołem zamachowym – jeżeli można użyć tego słowa – aby, z punktu widzenia cywilnego, scalić społeczeństwo oraz przyczynić się do jedności i komunii wewnątrz Kościoła. To prawda, że trzęsienie ziemi w pierwszej chwili wyzwala wielką solidarność, ale potem powoduje rany w sercach, w duszach, co prowadzi do podziałów. Papież chciał ukazać ten fundamentalny wymiar, jakim jest komunia, i zachęcał nas do radości, nadziei, ufności, do tego, byśmy nie utyskiwali i zobaczyli to, co piękne i pozytywne, a co znajduje się wokół nas, w naszym życiu i w życiu braci” – mówił bp Cavina.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.