Szlak papieski wiedzie razem ze znakami żółtymi. Rozpoczyna się w dzielnicy Kowaniec i prowadzi najpierw na Bukowinę Miejską, gdzie dochodzi doń szlak czarny z Klikuszowej. Następnie wiedzie ...
Położenie Turbacza sprawia, że turysta ma spore możliwości wyboru dalszej drogi. Zwłaszcza jeśli zdecyduje się na trasę stanowiącą kombinację różnych szlaków. Do Nowego Targu, czyli do punktu wyjścia, można wrócić szlakiem zielonym (2,30h, do Kowańca pół godziny krócej). Można też zejść do Łopusznej szlakiem niebieskim (2,30h), do Rzek - żółtym (3,45h), do Niedźwiedzia - zielonym (3,45 h), do Poręby Wielkiej - niebieskim (2,30h) lub do Rabki - czerwonym (4,30h). Turyści przygotowani do dłuższej wędrówki mogą się udać szlakiem czerwonym, przez Przełęcz Knurowską, na Lubań (6,30h - z noclegiem w bazie namiotowej, do Krościenka jeszcze 2,30h).
Z Turbacza proponujemy udać się głównym szlakiem papieskim do Rzek. Do przełęczy Borek prowadzą znaki żółte. Tu należy zejść na szlak niebieski, prowadzący Doliną Kamienicy (1,15h+ 1,45h). Na tej trasie napotykamy dwie pamiątki związane z Janem Pawłem II. Na Hali Turbacz (kilkanaście minut od schroniska) znajduje się Szałasowy ołtarz - miejsce, w którym ks. Karol Wojtyła 17 września 1953 roku odprawił Mszę dla swoich młodych przyjaciół - studentów z Krakowa i pasterzy. Przy końcu szlaku stoi tzw. papieżówka, czyli miejsce, w którym w 1970 roku Kardynał incognito przez dwa tygodnie przygotowywał się do udziału w Kongresie Eucharystycznym.
Domek, nazwany później papieżówką - należał do nadleśnictwa. Miał dwie skromnie umeblowane izdebki (prycza, prosty stół, krzesło i ”koza” do ogrzewania). W przerwach od intensywnej pracy umysłowej Kardynał ułożył przed wejściem bruk z głazów rzecznych, który istnieje do dziś. Tajemniczy gość budził zaciekawienie górali, lecz nikt nie śmiałby zakłócić mu spokoju. Sprawa wyszła na jaw dopiero gdy po wąskiej drodze w dolinie Kamienicy przejechała elegancka, czarna limuzyna, z siedziby arcybiskupów krakowskich. Księża Franciszek Macharski i Andrzej Deskur z Watykanu z trudem odnaleźli mieszkańca domku, aby przekazać mu ważne wiadomości z Rzymu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.