Grecja, Ateny, Areopag 4maja 2001 r. - za KAI
4. Z bólem spostrzegamy, że wojny, rzezie, tortury i męczeństwo stanowią codzienną rzeczywistość dla milionów naszych braci, toteż zobowiązujemy się działać, aby wszędzie zapanował pokój, aby szanowano życie i godność człowieka, i aby okazywano solidarność wszystkim, którzy znajdują się w potrzebie. Z radością dołączamy nasz głos do licznych głosów, które w świecie wyrażają nadzieję związaną z Igrzyskami Olimpijskimi w Grecji, zaplanowanymi na rok 2004, na odżycie starożytnej greckiej tradycji Rozejmu Olimpijskiego, która każe przerwać wszelką wojnę i skończyć z terroryzmem i przemocą.
5. Uważnie i z zaniepokojeniem śledzimy tak zwaną globalizację. Pragniemy, aby dała dobre owoce. Pragniemy jednak podkreślić, że przyniesie ona zgubne następstwa, jeśli nie nastanie coś, co można by określić "globalizacją braterstwa" w Chrystusie w pełnej szczerości i skuteczności.
6. Cieszymy się z sukcesu i postępu Unii Europejskiej. Intencją jej pionierów była jedność kontynentu europejskiego w jednym obywatelskim organizmie bez utraty przez narody ich samoświadomości, tradycji i tożsamości. Jednakże wyłaniająca się tendencja do przekształcenia niektórych krajów europejskich w państwa zsekularyzowane, bez jakiegokolwiek odwołania się do religii, to regres i zaprzeczenie ich duchowego dziedzictwa. Jesteśmy wezwani do wzmożenia własnych wysiłków, aby mogło nastąpić zjednoczenie Europy. Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, aby chrześcijańskie korzenie Europy i jej chrześcijańska dusza zachowały się nienaruszone. Poprzez to wspólne oświadczenie My, Papież Jan Paweł II, Biskup Rzymu, i Christodoulos, Arcybiskup Aten i Całej Grecji, wznosimy głos: "drogę naszą niech utoruje sam Bóg, Ojciec nasz i Pan nasz, Jezus! A Pan niech pomnoży liczbę waszą i niech spotęguje waszą wzajemną miłość dla wszystkich, jaką i my mamy dla was; aby serca wasze utwierdzone zostały jako nienaganne w świętości wobec Boga, Ojca naszego na przyjście Pana naszego Jezusa wraz ze wszystkimi jego świętymi" (por. 1 Tes 3, 11-13).
Amen
Tłum. Jan Jarco (KAI)