94. Pielgrzymka zagraniczna Jana Pawła II - Ukraina 23-27.06.2001 r.
- Pielgrzymka Ojca Świętego na Ukrainę będzie jedną z najtrudniejszych w całym jego pontyfikacie - twierdzi bp Stanisław Padewski, wikariusz generalny archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego. - Problemów i delikatnych kwestii natury religijnej, politycznej, a także organizacyjno-finansowych jest tyle, że uporanie się z nimi wydaje się wprost niemożliwe. Będzie to egzamin zarówno dla obu naszych Kościołów, jak i dla władz państwowych i samorządowych, które nigdy nie organizowały podobnego przedsięwzięcia...
Pielgrzymka rozpocznie się 23 czerwca w Kijowie, a zakończy 27 czerwca we Lwowie. Papież nie odwiedzi żadnego z sanktuariów maryjnych na Ukrainie, chociaż istniały koncepcje zaproszenia go do Berdyczowa, gdzie odradza się duchowa stolica Ukrainy, czyli sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej. W programie nie znalazła się również proponowana Janowi Pawłowi II przez gospodarzy wyprawa na Howerlę, najwyższy szczyt Czarnohory, co - jak nieoficjalnie wiadomo - było jego marzeniem.
W Kijowie i Lwowie Ojciec Święty spędzi po dwa i pół dnia. W stolicy spotka się w pałacu Marińskim z prezydentem i jego rodziną, a następnie z przedstawicielami świata sztuki, kultury, nauki i polityki. Odprawi Msze św. w obu obrządkach i spotka się z przedstawicielami Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych. 25 czerwca po południu Papież przybędzie do Lwowa, gdzie po powitaniu przez władze miejskie, w Parku Kultury spotka się z duchowieństwem i katechetami. W trakcie pobytu we Lwowie Ojciec Święty zje także obiad z katolickimi biskupami Ukrainy oraz spotka się z ukraińską młodzieżą.
Na lwowskim hipodromie odprawi dwie Msze św. (w obrządku łacińskim i wschodnim), podczas których dokona beatyfikacji męczenników za wiarę z obu Kościołów katolickich. 94. zagraniczna podróż Jana Pawła II będzie przebiegać pod hasłem: "Chrystus -Drogą, Prawdą i Życiem".
Ustalając program wizyty Ojca Świętego na Ukrainie, organizatorzy często musieli godzić sprzeczne racje i wyciszać emocje. Chcąc np. spełnić postulat Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych, której przedstawiciele zgodzili się spotkać z Papieżem na terenie neutralnym, na miejsce spotkania zaproponowano kijowski Pałac Republiki.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.