Obecnie często mówi się o tożsamości, a nawet o kryzysie tożsamości, o tym, że chyba człowiek utraci samego siebie. Ludzie i całe narody zaniepokojeni są o swoją tożsamość, ale jednocześnie stwierdzają, że nie są w stanie dokładnie i jasno odpowiedzieć na pytanie Kim jestem? albo Jaka jest moja rola w społeczeństwie? I dla nas są to teraz niełatwe pytania.
Jednakże, gdy pozostawimy je bez odpowiedzi, zniknie nasza chrześcijańska samoświadomość oraz siła i pozycja w społeczeństwie. Dlatego jako temat przygotowania do wizyty wybrane zostały trzy cnoty Boskie: wiara, nadzieja i miłość. Są to kamienie węgielne chrześcijańskiej tożsamości. Dopóki nie wiemy na pewno, kim jesteśmy i co jest naszą misją, będziemy z zakłopotaniem wyjaśniać i bronić chrześcijaństwo jak jakąś osobistą słabość i prosić, aby nasza niedoskonałość była tolerowana. Takie stanowisko jest całkowicie odległe od naszej misji głoszenia Dobrej Nowiny i bycia świadkiem Bożej Prawdy. Przecież fundamentem naszego życia chrześcijańskiego jest dawanie świadectwa o Bogu na tym świecie.
Nasze stanowisko wyraża zarówno motto, jak i logo wizyty Ojca Świętego. Motto brzmi: Miłość Chrystusa jest naszą siłą. Nie chcemy w żaden sposób naciskać siłą, nie staramy się o władzę nad kimkolwiek, szanujemy wolność każdego, wszelako jesteśmy silni i pewni i pragniemy zwyciężać mocą miłości. Ostatni papieże nazywają tę kulturę i tradycję cywilizacją miłości. Jesteśmy w swych staraniach nosicielami kultury założonej przez św. św. Cyryla i Metodego i zarazem nosicielami tradycji św. Wacława. Jesteśmy obywatelami swojej ojczyzny, Republiki Czeskiej, a zarówno chrześcijanami.
Wspomnieliśmy już, że spotkanie z Ojcem Świętym wymaga przygotowania. Aby przyniosło nam korzyść, musimy do tego dużo włożyć. Aby urzeczywistnić tę wizytę papieską odbędą się w następną niedzielę zbiórki we wszystkich kościołach, ale podstawą jest nasz wkład duchowy. Dlatego dzisiaj rozpoczynamy wspólnie przygotowania duchowe i będziemy bardzo radzi, kiedy się w to mocno zaangażujecie. Przygotujmy się przez modlitwę, osobistą i wspólną. Przygotujmy się ukierunkowanym tematycznie czytaniem Pisma i publikacji religijnych. Podpowiedzi znajdziemy w wydanej właśnie broszurce, która zostanie nam wręczona.
Przygotujmy się przez osobistą refleksję nad wybranymi tematami i rozmawiajmy o nich razem - w naszych rodzinach i wspólnotach parafialnych. W życiu jest przecież płaszczyzna takich działań, której nie można pominąć podczas przygotowań. Św. Jakub mówi jasno, że wiara bez uczynków martwa jest (Jk 2,17). Czyńmy dobro.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.