Środa 13 maja była dniem betlejemskim. Co ciekawe, w oficjalnym izraelskim programie pielgrzymki napisano tylko „wizyta w Betlejem" i nic więcej. Tak jakby ten dzień nie istniał dla Izraelczyków. Na każdym kroku przekonuję się, jak bardzo ta ziemia, Święta Ziemia, jest podzielona.
Betlejem leży na terenie Autonomii Palestyńskiej, od Jerozolimy oddziela je 8-metrowy betonowy mur. Kiedy rano udało mi się pokonać punkt kontrolny, zobaczyłem miasteczko udekorowane portretami Benedykta XVI i prezydenta Autonomii Mahmouda Abbasa, flagami watykańskimi i palestyńskimi (czarno-biało-zielono-czerwone). Nie było łatwo dostać się na plac przed Bazyliką Narodzenia. Akredytacja izraelska tutaj nie obowiązywała, konieczna była palestyńska, której nie miałem. Kiedy stałem bezradny przed bramką, na której mnie zatrzymano, zapytałem przechodzących sióstr, czy nie mają więcej biletów. Miały kilka. Uff, jestem na placu Żłóbka.
Ołtarz papieski bardzo skromny, na przeciwległym budynku wielka palestyńska flaga, napisy: „Palestyna wita posłańca pokoju”, przy ołtarzu wielkie zdjęcie Benedykta z prezydentem Autonomii. Po drugiej stronie rysunek Jerozolimy za drutem kolczastym i napis głoszący, że Jerozolima (po arabsku: Al-Quds) to stolica kultury arabskiej. Kilkanaście metrów od ołtarza, stoi minaret. Kiedy przed 10.00 pojawił się w automobilu papież, tłum zafalował. Viva il Papa! viva la Palestina! – gromkie okrzyki powitały papieża (po arabsku: Baba). Benedykta XVI powitał, podobnie jak w na Mszy w Jerozolimie, łaciński patriarcha abp Fouad Twal (pochodzi z Jordanii). Mocne słowa: „Twoja obecność, mówi nam, że nie jesteśmy sami na tej umęczonej ziemi… Ta ziemia potrzebuje pokoju i przebaczenia… Nasze serca muszą być oczyszczone z nienawiści…Dopóki będzie trwała separacja Betlejem o Jerozolimy nie znajdziemy pokoju…Bóg chce nas mieć wszystkich tutaj razem na jednej ziemi.” W kazaniu Papież zaraz na początku pozdrawia pielgrzymów ze Strefy Gazy, zapewniając o swojej solidarności z ich cierpieniami. Mocno brzmi wezwanie: „Nie lękajcie się!”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.