Benedykt XVI rozpoczął dzień prywatną Eucharystią w kaplicy nuncjatury
apostolskiej. Stamtąd ponad 40 km przejechał krytą limuzyną do starożytnej
bazyliki upamiętniającej Mojżesza na górze Nebo.
Papież poświęcił kamień węgielny pod pierwszy katolicki uniwersytet w Jordanii
Po wizycie na górze Nebo Ojciec Święty udał się do Madaby, gdzie poświęcił kamień węgielny pod pierwszy katolicki uniwersytet w Jordanii. Powitał go tam pochodzący właśnie z Madaby łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal. Podziękował zarówno za hojne wsparcie Papieża, jak i przychylność króla Abdallaha II, którego w Madabie reprezentował książe Ghazi. Zauważył, że łaciński patriarchat prowadzi aktualnie w tym kraju 45 szkół, a wszystkich placówek katolickich jest tu 116. Kształcą one dziesiątki tysięcy uczniów. „Dziś chcemy poprzez ten uniwersytet pójść krok dalej i rozszerzyć naszą posługę. Ta uczelnia będzie służyć nie tylko celom ludzkim i naukowym, ale ma stać się żywym forum dialogu i otwarcia” – podkreślił abp Twal.
Na hasło uniwersytetu obrano słowa: «Sapientia et Scientia» czyli «Mądrość i Wiedza».
Mieszkańcy Madaby wylegli na ulice. Żywiołowo pozdrawiali Papieża z watykańskimi i jordańskimi chorągiewkami w rękach. Benedykt XVI udał się stamtąd do meczetu Króla Husajna Bin Talala w Ammanie. Społeczne znaczenie religii i nauki wskazał Papież uniwersytetowi powstającemu w Madabie
Papież wskazał uczelni trzy ważne cele. Rozwijając talenty i szlachetne postawy kolejnych pokoleń studentów, przygotuje ich ona do służby szerszej wspólnocie i podniesienia jej życiowych standardów. Przekazując wiedzę i wpajając studentom umiłowanie prawdy zwiększy ich ukierunkowanie na wartości i osobistą wolność. Wreszcie sama formacja intelektualna wyostrzy ich zdolności krytyczne, rozwieje ignorancję i uprzedzenia, pomagając przełamywać stare i nowe ideologie.
„Wiara w Boga nie tłumi poszukiwania prawdy. Przeciwnie, do niego zachęca. Oczywiście religia, podobnie jak nauka i technologia, filozofia i wszelkie formy naszego poszukiwania prawdy, może ulec degeneracji. Religia jest zniekształcana, zmusza się ją, by służyła ignorancji bądź uprzedzeniom, pogardzie, przemocy czy nadużyciom. Wtedy zauważamy nie tylko wypaczenie religii, ale też degenerację ludzkiej wolności, ciasnotę i ślepotę umysłu. Rzecz jasna taki rezultat nie jest nieunikniony. Krzewiąc edukację, głosimy naszą ufność w dar wolności. Dojrzała wiara w Boga bardzo pomaga ukierunkować zdobywanie i właściwe stosowanie wiedzy. Nauka i technologia dają ogromne dobrodziejstwa społeczeństwu. Równocześnie nauka ma swoje ograniczenia. Nie może odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące człowieka i jego istnienia. Użycie wiedzy naukowej potrzebuje światła mądrości etycznej. Mądrość religijna i etyczna, odpowiadając na pytania o sens i wartość, mają główną rolę w formacji zawodowej. A zatem te uniwersytety, gdzie poszukiwanie prawdy idzie w parze z dążeniem do tego, co dobre i szlachetne, oddają niezbędną posługę społeczeństwu”.
Papież pochwalił Jordanię, że uznała edukację za priorytet. Przypomniał wkład, jaki mają tam na tym polu instytucje chrześcijańskie, zwłaszcza katolickie i prawosławne. Wskazał na rolę uniwersytetu w dążeniu do prawdy i w dialogu. W Madabie kształcić się będą młodzi Jordańczycy i studenci z innych krajów regionu. Benedykt XVI pogratulował patriarchatowi łacińskiemu Jerozolimy inicjatywy utworzenia uczelni. Zapewnił o modlitwie, by wydała ona pokolenia wykształconych chrześcijan, muzułmanów i wyznawców innych religii, którzy służyć będą kompetentnie społeczeństwu, wychowani w mądrości, uczciwości, tolerancji i pokoju.