Angola, której ponad połowę ludności stanowią katolicy, z radością gości Papieża Benedykta XVI. Jak zapewnia nuncjusz apostolski abp. Angelo Beccio, wszystko jest dopięte na ostatni guzik.
Głównym punktem papieskiej pielgrzymki ma być niedzielna Msza na błoniach Ciamangola. 50 tysięcy ton stali zostało zużytych do zbudowania papieskiego ołtarza o powierzchni 60 metrów kwadratowych – informuje BBC. Zbudowano 11 wież z nagłośnieniem. Dzięki nim papieskie przesłanie będzie słyszalne na przestrzeni 20 hektarów.
Przygotowania do wizyty kosztowały miliony dolarów. Zbudowano nowe drogi, chodniki, posadzono drzewa, odnowiono kościoły. Zorganizowano nawet koncerty z tej okazji. Kolejne miliony zostaną wydane podczas trzydniowej wizyty Benedykta XVI w Luandzie.
Według oficjalnych danych Kościół spodziewa się, że w spotkaniach z papieżem weźmie udział 500 tys. osób. Niektórzy mówią nawet o 2 mln. ludzi.
Radio i telewizja emitują slogan promujący papieską pielgrzymkę "Papa, Amigo, Angola esta contigo" – „Ojcze Święty, przyjacielu, Angola jest z tobą”. Na ulicach można kupić wiele papieskich gadżetów, a każdy z kim się rozmawia jest podekscytowany tą wizytą – podkreślają reporterzy BBC.
Papież spotka się z politykami, biskupami, grupami obrońców praw kobiet i młodzieżą. Wielu młodych specjalnie przyjechało do Luandy na tę okazję. Oczekują przesłania pokoju i radości.
Nuncjusz apostolski w Angoli zapewnia, że właśnie takie będą papieskie wystąpienia. Ojciec Święty skupi się na sprawach braterstwa, pokoju i zachęty do wspólnego rozwijania Kościoła w Angoli.
Oprócz wielkiej radości, jaką wywołuje papieska wizyta jest jeszcze jeden jej poważniejszy aspekt. Angola przez 3 dekady była uwikłana w krwawą wojnę domową, która pochłonęła pół miliona istnień. Znacznie więcej ludzi musiało opuścić swoje domy.
Dzięki ogromnym zasobom ropy i diamentów ta dawna portugalska kolonia mogła stosunkowo niedawno rozpocząć ambitny program rekonstrukcji kraju. Ruszyła odbudowa szkół, dróg, szpitali, domów.
We wrześniu ubiegłego roku Angola zorganizowała pierwsze od 16 lat wolne wybory. Wizyta Benedykta jest postrzegana jako przypieczętowanie kroków w dobrym kierunku. Ma też być dowodem uznania dla procesu pokojowego pojednania, który w dużej mierze był kierowany przez Kościół.
Hierarchowie, jak zdaje się wierzyć Benedykta XVI, mogą również naciskać na rząd, by dopuścił Kościół do emitowania na cały kraj programu katolickiego radia Ecclesia – zauważa BBC.
Rozgłośnia jest uznawana za najbardziej godne zaufania medium w Angoli. Jest też sceną otwartej debaty na takie tematy jak: prawa człowieka czy bieda.
Jednak rząd, wciąż trzyma w ryzach media i blokuje ogólnokrajową transmisję.
Ojciec Mauricio Caputo, szef radia Ecclesia zapewnia BBC, że ludzie domagają się uruchomienia transmisji programu na cały kraj, ponieważ skończyła się już era kontroli mediów i informacji.
Oficjalny harmonogram wizyty przewiduje, że papież spotka się z prezydentem kraju Josem Eduardo dos Santosem. Radio Ecclesia ma transmitować na żywo z pałacu prezydenckiego konferencję prasową po tym spotkaniu z nadzieją na dobre dla siebie wiadomości – podsumowuje BBC.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.