Przemówienie na spotkaniu z członkami Rady Specjalnej Synodu Biskupów dla Afryki
Co do Eucharystii - sprawia ona, że Pan jest realnie obecny w dziejach. Poprzez rzeczywistość swego Ciała i Krwi cały Chrystus uobecnia się substancjalnie w naszym życiu. Jest z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata (por Mt 28,20) i odsyła nas do naszej codziennej rzeczywistości, abyśmy ją mogli wypełniać Jego obecnością. W Eucharystii jasno widać, że życie jest relacją komunii z Bogiem, z naszymi braćmi i siostrami oraz całym stworzeniem. Eucharystia jest źródłem jedności pojednanej w pokoju.
Słowo życia i Chleb życia dają światło i pokarm, jako pomoc i wiatyk w wierności Nauczycielowi i Pasterzowi naszych dusz, aby Kościół w Afryce realizował posługę pojednania, sprawiedliwości i pokoju, zgodnie z programem życia, jaki nakreślił sam Pan: „jesteście solą dla ziemi... jesteście światłem świata” (Mt 5,13.14). Aby tym naprawdę być, wierni muszą się nawrócić i pójść za Jezusem Chrystusem, stać się jego uczniami, aby być świadkami jego zbawczej mocy. Podczas swego ziemskiego życia Jezus był „potężnym w czynie i słowie” (Łk 24, 19). Przez swe zmartwychwstanie poddał sobie wszelką władzę i moc (por. Kol 2,15), wszelkie moce zła, by uwolnić tych którzy zostali ochrzczeni w jego imię. „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5,1). Powołanie chrześcijańskie polega na tym, by pozwolić by Chrystus nas wyzwolił. Przezwyciężył on grzech i śmierć i wszystkim ofiarowuje pełnię życia. W Panu Jezusie nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już mężczyzny ani kobiety (por. Ga 3,28). W swoim ciele pojednał on wszystkie ludy. Mocą Ducha Świętego kieruję do was wszystkich ten apel: „Chciejcie się pojednać”(Kor 5,20). Żadna różnica etniczna czy kulturowa, rasowa, płci czy religii nie może stać się między wami motywem sporu. Wszyscy jesteście dziećmi jednego Boga, naszego Ojca, który jest w niebie. Z tym przekonaniem możliwe będzie budowanie Afryki bardziej sprawiedliwej i pokojowej, zgodnie z uzasadnionymi oczekiwaniami wszystkich jej dzieci.
Na koniec zachęcam was do podjęcia przygotowań wydarzenia synodalnego poprzez odmawianie, wraz z wiernymi modlitwy stanowiącej zwieńczenie „Instrumentum Laboris”, które dziś rano przekazałem. Chodzi o dobre rezultaty Zgromadzenia Synodalnego. Módlmy się teraz drodzy bracia wspólnie:
„Święta Maryjo, Matko Boża, Opiekunko Afryki, dałaś na świat prawdziwe światło, Jezusa Chrystusa. Będąc posłuszną Ojcu i za łaską Ducha Świętego dałaś nam źródło naszego pojednania i naszej sprawiedliwości, Jezusa Chrystusa – nasz pokój i naszą radość.
Matko czułości i mądrości ukaż nam Jezusa, twego Syna i Syna Bożego. Wspieraj naszą drogę nawrócenia, aby Jezus rozjaśniał nad nami swą Chwałę we wszystkich miejscach naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego.
Matko pełna Miłosierdzia i sprawiedliwości, przez swą uległość Duchowi Pocieszycielowi wyproś nam łaskę bycia świadkami Zmartwychwstałego pana, abyśmy stawali się coraz bardziej solą ziemi i światłem świata.
Matko Nieustannej Pomocy, twemu macierzyńskiemu wstawiennictwu zawierzamy przygotowania i owoce Drugiego Synodu dla Afryki. Królowo pokoju, módl się za nami! Matko Boża Afryki, módl się za nami!”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.