Kard. Schönborn jest teologiem, wybitnym intelektualistą, poliglotą, człowiekiem głębokiej modlitwy. Jego nazwisko często powtarzano podczas ostatniego konklawe, gdzie był wymieniany jako jeden z "papabile".
Christoph Schönborn urodził się 22 stycznia 1945 r. w arystokratycznej rodzinie w Skalsko, w czeskiej diecezji Litomierzyce. W tym samym roku jego rodzina musiała uciekać do Austrii. Po maturze w 1963 r. wstąpił w Niemczech do zakonu dominikanów. Studiował teologię i filozofię w Bonn, Wiedniu i Paryżu.
Święcenia kapłańskie otrzymał 27 grudnia 1970 r. w Wiedniu z rąk kard. Franza Königa. W latach 1971-72 ukończył studia doktoranckie w Institut Catholique w Paryżu, a następnie w Ratyzbonie, gdzie był słuchaczem ks. prof. Josepha Ratzingera. W 1974 r. uzyskał tytuł doktora w Instytucie Katolickim w Paryżu na podstawie pracy "L'Icone du Christ" (Ikona Chrystusa), co stanowiło pierwszy owoc jego studiów nad Kościołami wschodnimi.
W latach 1987-92 Christoph Schönborn był sekretarzem redakcji Katechizmu Kościoła Katolickiego, opublikowanego w 1993 r. Sakrę biskupią otrzymał w 1991 r., a cztery lata później został arcybiskupem Wiednia. W 1998 r. Schönborn otrzymał nominację kardynalską. Jest jedynym dominikaninem w Kolegium Kardynałów.
Z jego inicjatywy przeprowadzony został Środkowoeuropejski Dzień Katolików na przełomie lat 2003-04. Ten krok przed rozszerzeniem Unii Europejskiej o nowe kraje, m.in. Polskę, miał służyć wzajemnemu zbliżeniu katolików ośmiu krajów otaczających Austrię, spośród których pięć przystąpiło do UE 1 maja 2004 r. A już pod koniec maja tegoż roku katolicy tych krajów we wspólnej "pielgrzymce narodów" przybyli do Mariazell.
Kard. Schönborn był również inicjatorem wspólnego listu biskupów czeskich i austriackich. W 2003 r. katoliccy biskupi Austrii i Czech ogłosili wspólne oświadczenie, w którym deklarują wolę budowania nowej jakości braterskich kontaktów.
W duchu Kościoła misyjnego kard. Schönborn zainicjował też misje wielkich miast. Pierwsza z nich odbyła się w Wiedniu w 2003 r. pod hasłem "Otwórzcie drzwi Chrystusowi". W 10-dniowych "misjach" organizowanych przez 110 parafii i 70 wspólnot zakonnych oraz ruchów, uczestniczyło 5500 osób, z czego 1500 z zagranicy. Kolejne misje wielkich miast odbyły się w Paryżu, Lizbonie i Brukseli
Kard. Schönborn wielką czcią otacza kult Miłosierdzia Bożego. Kilkakrotnie odwiedzał Łagiewniki, m.in. tam przewodniczył przed dwoma laty międzynarodowym rekolekcjom księży, podczas których mówił o "miłosierdziu Bożym w Ewangelii". W kazaniach często nawiązuje do Bożego Miłosierdzia i siostry Faustyny Kowalskiej. W dniu wyjazdu na konklawe samotnie udał się do polskiego kościoła "na Rennwegu" i modlił się przed obrazem "Jezu, ufam Tobie".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.