**Turcja, Stambuł, 26 XI 2006 r. r.** Większość Turków bez emocji, ale raczej życzliwie oczekuje tej wizyty.
Niewielka wspólnota katolicka w Stambule modliła się w niedzielę Chrystusa Króla w intencji powodzenia papieskiej pielgrzymki do Turcji. Największa świątynia katolicka w tym mieście, piękny stuletni kościół franciszkański pw. św. Antoniego Padewskiego mieści się w samym centrum miasta, w dzielnicy Pera, obok jednego z głównych pasaży handlowych miasta – Istiklal Caddesi.
To dawny ośrodek zachodnich ambasad, przedstawicielstw handlowych oraz innych instytucji związanych z Zachodem. Jeszcze dzisiaj działają tu różne zachodnie konsulaty.
Dlatego dawniej Turcy nazywali rejon Pery po prostu Giahursehri – „miastem niewiernych”, jako że mieszkali tu głównie chrześcijanie: Grecy, Ormianie, Wenecjanie, Anglicy.
Do dzisiaj stoi tutaj kilka świątyń chrześcijańskich, a także katedra pw. Ducha Świętego. Nie daleko stąd, w rejonie parku Taksim znajduje się gmach nuncjatury w którym zamieszka Benedykt XVI.
Na niedzielnej Mszy św. w kaplicy pw. św. Maksymiliana Kolbego zgromadziła się dzisiaj mała wspólnota polska – studenci, pracownicy konsulatu. Odprawiający Mszę św. o. Zygmunt przypomniał o spotkaniu z Ojcem Świętym w katedrze i zaprosił do uczestnictwa w nim.
Modlono się w intencji, aby wizyta Papieża umocniła nie tylko małą wspólnotę katolicka, ale także przyniosła owoce w dialogu ekumenicznym z prawosławnymi oraz w spotkaniach z przedstawicielami władz państwowych Turcji i społeczności muzułmańskiej.
W głównym kościele w tych samych intencjach modliła się różnobarwna grupa katolików, uczestnicząca w niedzielnej Liturgii. Było wśród nich sporo murzynów, głównie z Nigerii, pracujących w Stambule, a także wielu Filipińczyków oraz grupa Francuzów i Włochów, pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych.
Społeczność katolicka w Stambule zawsze skupiała ludzi różnych ras, a także tradycji. Od dawna są bowiem w pejzażu miasta zakorzenieni katolicy obrządków wschodnich.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.