Nieszpory na rozpoczęcie 47. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego
Ludzki umysł nie jest w stanie pojąć tak wzniosłej tajemnicy. Ale umocniony łaską Bożą, ośmiela się powtarzać z wiarą:
Adoro te devote, latens Deitas,
quae sub his figuris vere latitas.
Wielbię Ciebie, Boże ukryty,
który pod tymi świętymi postaciami
prawdziwie jesteś obecny.
4. «Jedno jest Ciało i jeden Duch, bo też zostaliście wezwani do jednej nadziei, jaką daje wasze powołanie» (Ef 4, 4).
W tych słowach, których przed chwilą wysłuchaliśmy, apostoł Paweł mówi o Kościele, wspólnocie ludzi wierzących, połączonych w jednym ciele, przenikniętych jednym Duchem i umocnionych uczestnictwem w jednej nadziei. Paweł ma na myśli rzeczywistość mistycznego Ciała Chrystusa, które w Jego Ciele eucharystycznym ma swoje żywotne centrum, promieniujące energią łaski na wszystkie członki.
Pisze Apostoł: «Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa? Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało» (1 Kor 10, 16-17). Tak więc my wszyscy, ochrzczeni, stajemy się członkami tego ciała i tym samym członkami jedni drugich (por. 1 Kor 12, 27; Rz 12, 5). Z głębi serca składamy dzięki Bogu, który uczynił z Eucharystii sakrament naszej pełnej komunii z Nim i z braćmi.
5. Dzisiejszego wieczoru, odprawiając uroczyste Nieszpory o Trójcy Przenajświętszej, rozpoczynamy tydzień szczególnie bogaty, który zgromadzi wokół Eucharystii biskupów i kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych świeckich z wszystkich części świata. Będzie to niezwykłe doświadczenie wiary i wymowne świadectwo kościelnej komunii.
Witam was, drodzy bracia i siostry, uczestniczący w tym wydarzeniu jubileuszowym, w którym można dostrzec samo serce całego Roku Świętego. Szczególne pozdrowienie kieruję do wiernych diecezji rzymskiej, naszej diecezji, którzy pod przewodnictwem księdza Kardynała Wikariusza i biskupów pomocniczych oraz przy współpracy duchowieństwa, zakonników i zakonnic, a także licznych i ofiarnych osób świeckich przygotowali Kongres Eucharystyczny w jego wielorakich aspektach. Diecezja będzie się starała zapewnić harmonijny przebieg Kongresu w nadchodzących dniach, świadoma zaszczytu, jakiego doznaje, goszcząc to centralne wydarzenie Wielkiego Jubileuszu.
Specjalne pozdrowienie pragnę skierować także do licznych bractw, które zgromadziły się w Rzymie, aby uczestniczyć w wymownej «Drodze braterstwa». Ich obecność, której szczególnego kolorytu dodają artystyczne krzyże i cenne wizerunki święte, przywiezione tu na ogromnych «machinach», stanowi godną oprawę nabożeństwa eucharystycznego, które nas tu zgromadziło.
Na tym placu skupia się dziś uwaga umysłów i serc licznych wiernych na całym świecie. Wzywam wszystkich - poszczególnych wiernych i całe wspólnoty kościelne wszędzie na ziemi — by przeżywały z nami te wzniosłe chwile pobożności eucharystycznej. Proszę zwłaszcza dzieci i osoby chore oraz wspólnoty kontemplacyjne, aby ofiarowały swoje modlitwy w intencji pomyślnego i owocnego przebiegu tego międzynarodowego spotkania eucharystycznego.
6. Kongres Eucharystyczny jest dla nas wezwaniem do odnowienia wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Sakramencie Ołtarza: Ave, verum corpus!
Jest też równocześnie naglącym wezwaniem do pojednania i jedności wszystkich wierzących: «Jedno Ciało (...), jedna wiara, jeden chrzest»! Podziały i sprzeczności nadal niestety ranią Ciało Chrystusa i nie pozwalają chrześcijanom różnych wyznań dzielić się jednym chlebem eucharystycznym. Dlatego módlmy się jednomyślnie o uzdrawiającą moc Bożego miłosierdzia, szczególnie obfitą w Roku Jubileuszowym.
Ty zaś, o Chryste, jedyna Głowo i Zbawicielu, przyciągnij do siebie wszystkie swoje członki. Zjednocz je i przemień swoją miłością, aby Kościół promieniował nadprzyrodzonym pięknem, które jaśnieje w świętych w każdej epoce i w każdym narodzie, w męczennikach, wyznawcach, dziewicach i niezliczonych świadkach Ewangelii!
O Iesu dulcis, o Iesu pie,
o Iesu, fili Mariae!
Amen!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.