Benedykt XVI: Walczcie z handlem ludźmi

O tym, że papież zachęca do walki z handlem ludźmi pisze w imieniu papieża watykański sekretarz stanu kard. Bertone w telegramie do uczestniczek kongresu pod hasłem "Zakonnice w sieci przeciwko handlowi ludźmi".

Kongres zorganizowała Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich (UISG) i Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji. Rozpoczęte dzisiaj w Rzymie spotkanie potrwa do 18 czerwca.

Benedykt XVI ma nadzieję, że „wzbudzi ono odnowioną świadomość nieocenionej wartości życia oraz coraz odważniejsze zaangażowanie na rzecz obrony praw ludzkich”, w celu “przezwyciężenia wszelkiej formy wyzysku”. Jak się szacuje, ofiarą handlu „żywym towarem” pada każdego roku ponad 4 mln osób, z czego połowa wyzyskiwana jest przez „przemysł seksu”.

Otwierając obrady, które toczą się przy drzwiach zamkniętych, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących abp Antonio Maria Vegliò, zachęcił zakonnice do walki z tym przestępstwem które „jest łamaniem podstawowych praw człowieka i niszczy duchowo oraz materialnie życie osób”. Watykański dostojnik podkreślił, że Kościół ma na tym polu do odegrania “rolę ważną, a nawet profetyczną” i skrytykował długotrwałą zmowę milczenia na ten temat, gdyż „jako chrześcijanie nie możemy zachowywać milczenia w obliczu tego budzącego zgrozę zjawiska”.

Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich (UISG) i Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji od 2004 r. współpracują ze sobą w podejmowaniu na tym polu wysiłków dla ocalenia godności kobiet. W ramach tej współpracy zakonnice tworzą 15 międzynarodowych grup działających w sposób skoordynowany. Ponad 500 sióstr z różnych zgromadzeń otrzymało w tym pięcioletnim okresie specjalną formację do tego typu pracy.

Ofiar „handlu żywym towarem” mającym na celu wykorzystywanie seksualne jest obecnie na całym świecie ok. 12,5 mln, z czego co najmniej 0,5 mln w Europie. Szczegółowe dane w tym względzie, dotyczące naszego kontynentu, Komisja Europejska opublikowała 18 października 2007 r.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama