Nazaret: "Drzewo pokoju" na papieską Mszę św.

W Nazarecie, w pobliżu ołtarza, przy którym papież Benedykt XVI odprawi Mszę św., zasadzono 8 maja stare drzewo oliwne jako symbol pokoju. Drzewo liczy ok. 500- 1500 lat, poinformował regionalny leśniczy Żydowskiego Funduszu Narodowego (KKL), Gil Altsmon.

Zasadzenie starego drzewa oliwnego było jednym z elementów rekonstrukcji terenu na Górze Przepaści na obrzeżach Nazaretu. W tym miejscu ma powstać w przyszłości krajobrazowy Las Pojednania. Teren został zaprojektowany przez Żydowski Fundusz Narodowy - „Keren Kayemeth Leisrael".

Według informacji leśnictwa, stare drzewo oliwne pochodzi z gaju z okolic Hajfy i „tak czy tak musiało zostać przesadzone”. Spośród drzew przeznaczonych do przesadzenia wybrano na papieską Mszę „najstarsze i najbardziej okazałe”, zapewnił Gil Altsmon. Dodał, że przewiezienie do Nazaretu starego drzewa oliwnego wraz z dużą ilością ziemi było trudną operacją, a do transportu potrzebna była wyjątkowo duża ciężarówka.

Stroma Góra Przepaści to miejsce gdzie po kazaniu w synagodze wyprowadzono Jezusa Chrystusa na skraj urwiska „aby Go strącić. On jednak przeszedłszy pośród nich oddalił się” (Łk 4, 29-30). Góra wznosi się w pobliżu Nazaretu i rozciąga się z niej widok na Dolinę Jezreel i wiele innych miejsc w Galilei. Niedaleko od Góry Przepaści znajdują się ruiny kościoła Trwogi Najświętszej Marii Panny, upamiętniającego przerażenie Marii, gdy tłum zamierzał strącić Jezusa w przepaść.

Na terenie, na którym papież odprawi Mszę św. dla 40 tys. pielgrzymów, trwają ostatnie prace przygotowawcze. Altsmon zapowiedział, że w przyszłości przez las wokół Góry Przepaści będą prowadziły „ścieżki refleksji i zadumy” oznakowane szyldami w językach angielskim, hebrajskim i arabskim, KKL wytyczy też trasy rowerowe przez las. Natomiast amfiteatr zbudowany na papieską mszę będzie w przyszłości służył jako miejsce imprez kulturalnych.

ts / Nazaret

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama