Izrael: 20 tys. pielgrzymów z zagranicy w czasie wizyty papieża

Około 20 tys. dodatkowych pielgrzymów z zagranicy przyjedzie do Ziemi Świętej w związku z wizytą papieża Benedykta XVI w dniach 11-15 maja.

Według informacji izraelskiego ministerstwa turystyki, w tym czasie przebywać będzie też ok. 30 tys. pielgrzymów, uczestników chrześcijańskich pielgrzymek do Ziemi Świętej organizowanych niezależnie od papieskiej wizyty. Ministerstwo spodziewa się także, że do końca roku Izrael odwiedzi dodatkowych 200 tys. katolików, którzy będą odbywali pielgrzymkę „śladami Benedykta XVI” po Ziemi Świętej.

W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA Lydia Weitzmann z izraelskiego ministerstwa turystyki zauważyła, że gdyby wizyta papieża była zapowiedziana wcześniej, „z pewnością o wiele więcej katolików zdecydowałoby się na odwiedzenie tych stron i towarzyszenie w papieskiej pielgrzymce”. Zaznaczyła jednak, że jedynymi miejscami, w których będzie można „spotkać się z papieżem” pozostają Msze święte, które odprawi Benedykt XVI.

Według Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy, z braku odpowiedniego miejsca w Jerozolimie i Betlejem pielgrzymi będą najprawdopodobniej mogli uczestniczyć tylko w Mszy św., którą papież odprawi w Nazarecie. Tam przewidziano dla nich ok. 40 tys. miejsc.

Lydia Weizmann powiedziała korespondentowi KNA, że mimo surowych środków bezpieczeństwa zastosowanych na czas wizyty papieża, pielgrzymi „w większości klasycznych miejsc pielgrzymkowych” będą się mogli poruszać bez przeszkód „o ile w określonym miejscu nie będzie akurat oczekiwany Benedykt XVI”.

Wśród pielgrzymów będzie 7 tys. członków Drogi Neokatechumenalnej, w większości młodzieży, którzy również i tym razem będą towarzyszyli papieżowi w jego wizycie. W Mszy św., którą w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 sprawował na Górze Błogosławieństw Jan Paweł II uczestniczyło 50 tys. młodych członków Neokatechumenatu.

O młodych pielgrzymach pamiętają też biura podróży. Specjalne zniżki dla nich wprowadziło np. rzymskie biuro pielgrzymkowe, które zorganizowało wyjazdy grupowe do Ziemi Świętej z okazji wizyty Benedykta XVI. Zniżki dla młodzieży w tym czasie wprowadziło też niemieckie biuro „Biblische Reisen” specjalizujące się w pielgrzymkach do świętych miejsc Biblii.

Według oficjalnych danych izraelskich spośród trzech milionów turystów, którzy w ubiegłym roku przyjechali do Izraela 2 miliony stanowili chrześcijanie. Przemysł turystyczny spodziewa się, że papieska wizyta znacznie podwyższy dochody w tej branży i złagodzi zastój, spowodowany kryzysem finansowym. Ponadto istnieje nadzieja na poprawę wizerunku, zakłóconego przez wojnę w strefie Gazy.

ts (KAI/KNA) / ju., Jerozolima

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama