Izrael: Stu rabinów mówi papieżowi "Szalom! Witamy w Ziemi Świętej"

Ponad stu rabinów ortodoksyjnych, konserwatywnych i reformowanych, ogłosiło na łamach z największego dziennika izraelskiego "Ha'aretz" całostronicowe orędzie powitalne dla papieża.

„Szalom! Witamy w Ziemi Świętej”, napisali rabini zapraszając jednocześnie do dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Benedykt XVI przybędzie z wizytą do Izraela 11 maja.

Orędzie zatytułowane „Zjednoczeni w naszych czasach” nawiązuje do soborowej deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate”. Podkreśla się w nim, że chodzi o to, aby „otwierać nowe drogi lepszego porozumienia” i „umacniać ważne stosunki między katolikami i żydami na całym świecie”. Żadne miejsce na świecie nie jest do tego bardziej właściwe niż „Święta Ziemia Izraela”, którą „obie religie uważają za część swego dziedzictwa” - zapewniają rabini Izraela.

Inicjatorem uroczystego listu powitalnego do Benedykta XVI jest włosko-amerykański rabin Jack Bemporad, obecnie profesor studiów międzyreligijnych na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” w Rzymie. Jako sześciolatek Bemporad musiał uciekać z Włoch, aby uniknąć Holokaustu. Dziś jest dyrektorem „Center for Interreligious Understanding” (CIU) w USA. Na początku lat 90. XX wieku wraz z kardynałami Johannesem Willebrandsem i Edwardem Cassidym przygotowywał nawiązanie oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Państwem Izrael. Za swoje wysiłki na rzecz dialogu międzyreligijnego został wyróżniony przez Ruch Focolari nagrodą „Luminosa”.

Pod orędziem i podpisami rabinów umieszczono zaproszenie, aby jego czytelnicy na stronie internetowej www.faithindialogue.org dzielili się swymi spostrzeżeniami na temat zmian w stosunkach między żydami a katolikami, o historycznym dokumencie „Nostra aetate” itp.

ts (KAI/KAP) / ju.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama