Dotknięta tragicznym trzęsieniem ziemi Abruzja z nadzieją czeka na jutrzejszą wizytę Benedykta XVI. Mieszkańcy podkreślają, że Papież pomoże im odzyskać wiarę w to, że znów zaczną normalnie żyć i że uda im się odbudować zniszczone domy - zauważa Radio Watykańskie.
Tymczasem ziemia wciąż się trzęsie. Prac przy szacowaniu strat nie ułatwia też padający od kilku dni deszcz. Opady sprawiły m.in., że doszczętnie zawalił się, poważnie uszkodzony w wyniku wstrząsów, kościół Matki Bożej w Paganica.
Mimo niełatwych warunków mieszkańcy Abruzji przygotowują się na spotkanie z Papieżem. Od wczoraj w kościołach-namiotach trwa specjalna modlitwa w tej intencji.
„Będzie to znak ogromnej nadziei, takie dodanie nam sił, by iść do przodu, by się nie załamywać – powiedzieli Radiu Watykańskiemu poszkodowani przez trzęsienie ziemi. – Przyniesiemy Papieżowi nasze ogromne cierpienie, trud sytuacji, którą na co dzień teraz przeżywamy, a także nasze obawy dotyczące przyszłości”.
Mieszkańcy terenów, które odwiedzi Papież, podkreślają, że „jeśli chodzi o opiekę i udzielaną pomoc, wszystko idzie bardzo dobrze. Mamy wokół nas anioły: obronę cywilną, strażaków. Bardzo nam pomagają, jednak modlimy się, byśmy jak najszybciej mogli wrócić do swych domów”.
Nadziei na przyszłość potrzebują szczególnie ludzie starsi: „Nie ma już L’Aquili, wszystko się skończyło, nie ma znanych miejsc, chce się tylko płakać. My i tak jesteśmy szczęściarzami. Przecież tylu ludzi zginęło pod gruzami”.
Mieszkańcy namiotowiska w Onna poproszą, by Papież pobłogosławił wykopane spod gruzów dzwony kościelne. Strażacy wybudowali dla nich, przed służącym za kościół namiotem, tymczasową dzwonnicę i znów swym głosem wzywają one na modlitwę. Benedykt XVI przekaże w darze paliusz, który miał na sobie w dniu rozpoczęcia posługi Piotrowej. Zostanie on symbolicznie złożony na relikwiach Celestyna V, które przechowywane były w katedrze w L’Aquili. Nie ucierpiały jednak w wyniku trzęsienia ziemi i zostały przeniesione w bezpieczne miejsce. Ojciec Święty już wcześniej przekazał pieniądze na pomoc dla mieszkańców dotkniętych tragedią mieszkańców Abruzji.
bz/ rv
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.