Nadal nie wiadomo, czy w czasie swej wizyty w L'Aquili 28 kwietnia Benedykt XVI będzie mógł wejść do bazyliki Santa Maria di Collemaggio. Program papieskiej podróży przewiduje, że będzie się on tam modlił przy relikwiach budowniczego świątyni, papieża Celestyna V.
Jeśli jednak stan budynku, poszkodowanego w niedawnym trzęsieniu ziemi, na to nie pozwoli, Ojciec Święty zatrzyma się jedynie przy Drzwiach Świętych. Ostateczna decyzja należy do strażaków, którzy mają dokonać ostatecznych oględzin miejsca.
Początkowo twierdzili oni, że cała bazylika grozi zawaleniem, jednak obecnie rokowania są bardziej pomyślne. Zawaliła się kopuła świątyni i część transeptu, natomiast nienaruszona została „wspaniała fasada, będąca arcydziełem sztuki abruzyjskiej” – poinformował architekt Leonardo Nardis, członek nadzwyczajnej komisji ds. zachowania dóbr kultury archidiecezji L’Aquila.
Pochodzący z XIII w. kościół był już raz zniszczony w trzęsieniu ziemi w 1703 r. i odbudowany. Jest miejscem pielgrzymek, gdyż spoczywają tam relikwie „papieża pustelnika” Celestyna V. Zostały one ewakuowane przez strażaków 10 kwietnia i umieszczone w bezpiecznym miejscu po tym, jak zawaliła się część dachu świątyni.
– Choć wokół leżały tony gruzu, szklana trumna nie była nawet zarysowana. Można mówić o kolejnym cudzie tego papieża – uważa Fabio Carapezza z włoskiego ministerstwa kultury.
Św. Celestyn V (Pietro da Morrone) został wybrany papieżem 5 lipca 1294 r. po trwającym 27 miesięcy konklawe. Nie był kardynałem, ale mnichem - założycielem zakonu celestynów – i proboszczem. Jego koronacja odbyła się w bazylice Santa Maria di Collemaggio w L’Aquili. Na żądanie króla Sycylii i Neapolu Karola II, zamieszkał w Castel Nuovo koło Neapolu. Nieprzyzwyczajony do przepychu ówczesnego dworu papieskiego i zdając sobie sprawę, że sprawowanie władzy papieskiej przerasta jego możliwości, 13 grudnia 1294 r. abdykował. Było to jedyne w dziejach Kościoła dobrowolnie zrzeczenie się sprawowania posługi Biskupa Rzymu. Celestyn zmarł półtora roku później.
Po kanonizacji w 1313 r., jego zwłoki przeniesiono do bazyliki Santa Maria di Collemaggio w L’Aquili. Jego liturgiczne wspomnienie przypada 19 maja. W ikonografii przedstawiany jest z papieską tiarą u stóp.
pb (KAI/SIR) / L'Aquila
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.