Ks. Lombardi o papieskiej wizycie w Ziemi Świętej i o relacjach katolicko-żydowskich

Papież udaje się do Ziemi Świętej mimo trwających konfliktów nie dlatego, by okazać obojętność wobec tragicznej sytuacji i bardzo ciężkich cierpień.

Jego podróż jest wyrazem nadziei – powiedział watykański rzecznik prasowy w wywiadzie dla włoskiego miesięcznika żydowskiego Shalom. Ks. Federico Lombardi SJ podkreślił, że Benedykt XVI, podobnie jak jego poprzednicy Paweł VI i Jan Paweł II, kieruje się pragnieniem odbycia pielgrzymki do ziemi, którą kocha każdy wierzący – czy to chrześcijanin, czy też żyd.

Jezuita potwierdził ponadto, że otwarcie archiwów watykańskich dotyczących całego pontyfikatu Piusa XII nie nastąpi wcześniej, jak za sześć lat, gdyż wymaga to jeszcze ogromu pracy. Nawiązując do sprzecznych opinii różnych historyków o tym Papieżu, wyraził nadzieję na szybkie osiągnięcie jego bardziej obiektywnego i pozytywnego wizerunku, podzielanego przez wszystkich.

W wywiadzie dla miesięcznika Shalom dyrektor Radia Watykańskiego poruszył też sprawę negocjacji między Stolicą Apostolską a państwem Izrael. Przyznał, że w związku z przygotowaniami do papieskiej wizyty doszło, jak się wydaje, do ich przyśpieszenia. Byłoby jednak przedwczesne mówić, że osiągnięto rozwiązania zadowalające wszystkich – dodał ks. Lombardi.

ak/ shalom, ansa

«« | « | 1 | » | »»

Autopromocja