Stolica Apostolska potępia wykorzystywanie forum ONZ

Stolica Apostolska potępia wykorzystanie forum ONZ do zajmowania stanowiska politycznego, ekstremistycznego i napastliwego, przeciwko jakiemukolwiek państwu - głosi komunikat Biura Prasowego.

Stolicy Apostolskiej wydany dziś w związku z genewską konferencją przeglądową „Durban II” na temat rasizmu i wystąpienia na tym forum prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada.

Publikujemy tekst komunikatu:

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem swego dyrektora, ks. Federico Lombardiego TJ, uprzedziło już wczoraj wieczorem komentarze dotyczące przemówienia, wygłoszonego wczoraj przez prezydenta Iranu na konferencji przeglądowej deklaracji z Durbanu z 2001 roku przeciwko rasizmowi, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i związanej z nimi nietolerancji. Ponadto Biuro Prasowe pragnie odesłać do słów Ojca Świętego Benedykta XVI, który w ubiegłą niedzielę powiedział: „Składam moje najserdeczniejsze życzenia, ażeby delegaci obecni na Konferencji w Genewie pracowali razem, w duchu dialogu i wzajemnego otwarcia, nad położeniem kresu wszelkiej formie rasizmu, dyskryminacji i nietolerancji, czyniąc tym samym fundamentalny krok w kierunku potwierdzenia uniwersalnej wartości godności człowieka i jego praw w perspektywie szacunku i sprawiedliwości dla każdej osoby i narodu”.

Dlatego Stolica Apostolska potępia wykorzystanie tego forum ONZ do zajmowania stanowiska politycznego, ekstremistycznego i napastliwego, przeciwko jakiemukolwiek państwu. Nie przyczynia się to do dialogu i wywołuje niedopuszczalną konfliktowość. Tymczasem chodzi o to, by docenić tak ważną okazję do wspólnego dialogu, zgodnie z linią działania, jaką Stolica Apostolska zawsze przyjmowała w perspektywie skutecznej walki z rasizmem i nietolerancją, które dziś jeszcze dotykają dzieci, kobiety, osoby afrykańskiego pochodzenia, migrantów, ludność tubylczą itd. we wszystkich częściach świata.

Ponawiając apel papieża, Stolica Apostolska zapewnia, że w takim duchu delegacja jej obecna jest na konferencji i bierze udział w jej pracach.

ml (KAI Rzym) / ju., Watykan

«« | « | 1 | » | »»