Czechy: Nadzieje w związku z wizytą Benedykta XVI

Odrodzeniu chrześcijańskiej tożsamości wierzących postanowił czeski episkopat poświęcić najbliższych pięć miesięcy, jakie dzielą Czechy od papieskiej wizyty.

W niedzielę 19 kwietnia we wszystkich kościołach odczytany został list pasterski, którym zainicjowano duchowe przygotowania do spotkania z Benedyktem XVI. Biskupi zauważają, że powszechny dziś kryzys tożsamości nie oszczędził również katolików. Kiedy brak nam pewności co do tego, kim jesteśmy i co jest naszą misją – czytamy w liście – ogarnia nas lęk, tłumaczymy się z tego, że jesteśmy chrześcijanami i bronimy naszej wiary jak jakiejś osobistej słabości, która ledwo zasługuje na tolerancję. Taka postawa nie ma jednak nic wspólnego z naszą misją głoszenia radosnej nowiny i bycia świadkami Bożej prawdy – podkreślili czescy i morawscy biskupi.

W ramach rozpoczętych przygotowań duchowych przewidziano szereg spotkań modlitewnych i konferencji. Tematem refleksji będą cnoty teologalne. W ich poznawaniu pomogą specjalnie przygotowane broszury. Biskupi poinformowali również, że w przyszłą niedzielę we wszystkich kościołach zbierane będą ofiary na pokrycie kosztów papieskiej wizyty.

kb/ tscbk

«« | « | 1 | » | »»