Papież złożył życzenia świąteczne w 63 językach

Na zakończenie błogosławieństwa Urbi et Orbi Benedykt XVI przekazał wiernym na całym świecie życzenia świąteczne w 63 językach, m.in. po polsku.

W odróżnieniu od Jana Pawła II, który życzenia w swym języku ojczystym wygłaszał na ogół na końcu i były one bardziej rozbudowane od innych, jego następca zaczął od życzeń po włosku, a zakończył po łacinie, wszystkie zaś wypowiedziane formułki był bardzo krótkie i zwięzłe.

„Do tych, którzy mnie słuchają, kieruję serdeczne życzenia w różnych językach” – rozpoczął swą wypowiedź Ojciec Święty. Następnie powiedział po włosku: „Wesołych Świąt Wielkanocnych wam, mężczyźni i kobiety z Włoch, zwłaszcza tym, którzy cierpią z powodu trzęsienia ziemi. Niech Chrystus zmartwychwstały prowadzi wszystkich drogami sprawiedliwości, solidarności i pokoju oraz niech natchnie każdego mądrością i odwagą niezbędnymi, aby nadal w jedności budować przyszłość otwartą na nadzieję”.

Z kolei papież wygłosił krótsze, ale mimo wszystko nieco rozbudowane życzenia po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, portugalsku i niderlandzku.

Następnie wypowiadał krótkie życzenia w językach mniej rozpowszechnionych, w tym – węgierskim a przed czeskim – po polsku: „Chrystus zmartwychwstał!”.

Wśród języków, w których Benedykt XVI przekazywał życzenia wielkanocne, były zarówno europejskie, jak i azjatyckie, afrykańskie, z Oceanii i tubylczy z Ameryki Łacińskiej (guarani). Zakończył życzeniami po łacinie: „Resurrectio Domini, spes nostra” (Zmartwychwstanie Pańskie jest naszą nadzieją).

Liturgia na Placu św. Piotra poprzedzająca błogosławieństwo Urbi et Orbi i życzenia papieża, jak co roku, zgromadziła wielkie rzesze wiernych i pielgrzymów z Rzymu, Włoch i całego świata. Wraz z papieżem sprawowali ją liczni kardynałowie i biskupi kurialni, a podczas niej orkiestry karabinierów włoskich i watykańska odegrały hymny Państwa Watykańskiego i Włoch. Zgodnie z istniejącym od 1985 r. zwyczajem bezpośrednie otoczenie ołtarza, przy którym sprawowano Mszę św., i podejście do niego ozdobione były tysiącami kwiatów, głównie tulipanów, podarowanych przez ogrodników holenderskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg