Papież ma prawo do własnego zdania na temat oceny używania prezerwatyw z moralnego punktu widzenia zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Kościoła katolickiego. Jednak nie zasługują na uwagę jego słowa wypaczające odkrycia nauki dotyczące przydatności prezerwatyw przy hamowaniu epidemii AIDS - komentuje The New York Times.
Gazeta odnosi się do opinii Benedykta XVI wygłoszonej w czasie konferencji prasowej na pokładzie papieskiego samolotu lecącego wczoraj do Kamerunu. NY Times przypomina stwierdzenie papieża, że rozdawanie prezerwatyw nie rozwiąże problemu AIDS, a wręcz przeciwnie, przyczyni się do jego rozwoju.
Z pierwszą częścią poglądu Ojca Świętego gazeta się zgadza. Przyznaje, że same tylko prezerwatywy nie pomogą w walce z AIDS. Potrzebna jest jeszcze szeroka kampania na rzecz redukowania przypadkowych kontaktów seksualnych i promowania bezpiecznego seksu – dowodzi The NY Times.
Druga część tego zdania – pisze gazeta – jest absolutnie nieprawdziwa. Nie ma żadnych dowodów, że używanie prezerwatyw przyczynia się do rozwoju epidemii AIDS i wyraźnych przesłanek, że choć nie są one lekiem „na całe zło”, to jednak mogą być przydatne – dowodzi.
Gazeta powołuje się na badania Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention), które dowodzą, że właściwe używanie prezerwatyw efektywnie przyczynia się do zapobiegania zakażeniom AIDS.
Przywołuje również badania Cochrane Collaboration. Według nich prezerwatywy są w 80 proc. skuteczne.
The New York Times przypomina jednocześnie, że oba ośrodki zastrzegają, iż prezerwatywa nie daje stuprocentowej skuteczności. Najlepszą metodą jest zachowywanie abstynencji seksualnej lub wiązanie się z jednym, zdrowym partnerem.
Jak pisze gazeta, rozprowadzanie prezerwatyw okazało się skuteczne przy powstrzymywaniu AIDS w niektórych krajach; zwłaszcza wśród grup wysokiego ryzyka – prostytutek i ich klientów.
Mniej skuteczne okazały się wśród zwyczajnej ludności. Pewnie dlatego, że nie były używane we właściwy sposób – wnioskuje NY Times.
Jednak mimo wszystko, gazeta uważa za nieodpowiedzialne stwierdzenie Benedykta XVI, że prezerwatywy przyczyniają się do rozwoju epidemii AIDS.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.