Nadzieje związane z papieską pielgrzymką do Ziemi Świętej

Papieska wizyta w Ziemi Świętej może zachęcić chrześcijan do pozostania na tamtych terenach - ufa łaciński patriarcha Jerozolimy.

Abp Fouad Twal w rozmowie z agencją CNS zwrócił uwagę, że Benedykt XVI przybędzie do ziemskiej ojczyzny Jezusa w momencie bardzo delikatnym, gdyż Strefa Gazy była niedawno teatrem wojny. Chrześcijanie w Ziemi Świętej potrzebują większej wiary w Boga i w człowieka oraz umocnienia nadziei na przyszłość, a Papież może ich w tym umocnić – powiedział abp Twal. Podkreślił przy tym pastoralny charakter majowej pielgrzymki, zaznaczając, że Benedykt XVI przybędzie najpierw do wiernych, a dopiero potem do miejscowych władz. „Mamy nadzieję, że jego wizyta pomoże nam kontynuować duszpasterską posługę i zachęci do pozostania na tej ziemi. Ufamy, że doda nam odwagi w nieustannych wysiłkach na rzecz dialogu, sprawiedliwości i pokoju” – powiedział łaciński patriarcha.

Bezpośrednie przygotowania do papieskiej pielgrzymki trwają od ponad miesiąca zarówno w Jordanii, jak i w Izraelu. Tamtejsi chrześcijanie ufają, że jej ubocznym skutkiem może też być zwiększenie liczby pielgrzymów i turystów. Może mieć ona także pozytywny wpływ na dialog międzyreligijny i wyjaśnienie historycznych nieporozumień. Okazją do tego będzie także konferencja naukowa w Instytucie Yad Vashem na temat Piusa XII, współorganizowana przez salezjański ośrodek teologiczny (Studium Theologicum Salesianum) w Jerozolimie. Odbędzie się ona w dniach 8-9 marca. Jak wiadomo, jerozolimski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu zaliczył Piusa XII do milczących wspólników Shoah, co zaznaczono na specjalnej tabliczce jemu poświęconej. Przeciwko tej niesprawiedliwej ocenie wielokrotnie protestowała Stolica Apostolska. Muzeum Yad Vashem ma się znaleźć na trasie papieskiej pielgrzymki.

«« | « | 1 | » | »»

Autopromocja