Watykan: Przesłanie na Światowy Dzień Trędowatych

Aktualną sytuację dotkniętych chorobą Hansena ukazał w przesłaniu na Światowy Dzień Trędowatych przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Kard. Javier Lozano Barragán zwraca uwagę, że na całym globie nadal jeszcze zapada rokrocznie na trąd ponad ćwierć miliona osób.

W 2007 r. Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała 254,5 tys. nowych zachorowań. Jedna ósma z nich dotyczy osób, które nie ukończyły jeszcze 15. roku życia. Na świecie cierpi obecnie na trąd 40 tys. dzieci.

Nawiązując do przypadającej 20 listopada br. 20. rocznicy „Konwencji o prawach dziecka”, watykański „minister zdrowia” apeluje do instytucji publicznych o poświęcenie najmłodszym trędowatym szczególnej uwagi. Winny one pilnie zadbać, by wreszcie wszedł w życie zapis z 24. artykułu tej konwencji o „prawie dziecka do jak najwyższego poziomu zdrowia i udogodnień w zakresie leczenia chorób oraz rehabilitacji zdrowotnej”.

Kard. Lozano Barragán wskazuje na znaczenie obchodów Światowego Dnia Trędowatych dla szerzenia w społeczeństwie rzetelnej wiedzy o tej chorobie i wzbudzenia solidarności z jej ofiarami. Przypomina troskę, jaką wzorem samego Chrystusa okazuje im zawsze Kościół. W ciągu wieków wniósł on ogromny wkład w ich pełną integrację społeczną. Posługę trędowatym pełnią zarówno liczne osoby zakonne, jak wolontariusze świeccy.

Aktualnie Kościół katolicki prowadzi na świecie 528 leprozoriów. Ponad połowa z nich znajduje się w Azji (308), z czego w samych Indiach aż 236. W Afryce jest 178 takich placówek, a w Ameryce 38. Trzy ośrodki europejskie prowadzone są we Włoszech, Hiszpanii i w Belgii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama