Rodzina jest nienaruszalnym fundamentem dla społeczeństwa i narodów, a także niezastąpionym dobrem dla dzieci, godnych przyjścia na świat jako owoc miłości oraz całkowitego i wielkodusznego oddania się rodziców - powiedział Benedykt XVI na zakończenie VI Światowego Spotkania Rodzin w Mieście Meksyku. Przesłanie papieża jej uczestnicy wysłuchali dzięki łączom satelitarnym.
3. Rodzina jest nienaruszalnym fundamentem dla społeczeństwa i narodów, a także niezastąpionym dobrem dla dzieci, godnych przyjścia na świat jako owoc miłości oraz całkowitego i wielkodusznego oddania się rodziców. Jak pokazał to Jezus, okazując szacunek Maryi Pannie i świętemu Józefowi, rodzina zajmuje pierwszoplanowe miejsce w wychowaniu osoby. Jest prawdziwą szkołą człowieczeństwa i trwałych wartości. Nikt nie dał sobie życia sam. Otrzymaliśmy od innych życie, rozwijające się i dojrzewające wraz z prawdami i wartościami, których uczymy się w kontaktach i wspólnocie z innymi. W tym sensie rodzina zbudowana na nierozerwalnym małżeństwie między mężczyzną a kobietą wyraża ten wymiar relacyjny, synowski i wspólnotowy oraz jest środowiskiem, w którym człowiek może się narodzić z godnością, wzrastać i rozwijać się w sposób całościowy (por. kazanie podczas Mszy św. w czasie V Światowego Spotkania Rodzin, Walencja, 9 lipca 2006).
Ale ta praca wychowawcza napotyka trudności z powodu fałszywego pojmowania wolności, w którym kaprys i subiektywne odruchy jednostki wywyższa się do tego stopnia, że pozostawia się każdą jednostkę zamkniętą w więzieniu własnego ja. Prawdziwa wolność istoty ludzkiej bierze się stąd, że została ona stworzona na obraz i podobieństwo Boże, dlatego powinno się z niej korzystać odpowiedzialnie, wybierając zawsze prawdziwe dobro, aby przemieniała się ona w miłość, w dar z siebie samego. W tym celu, bardziej niż teorii potrzeba bliskości i miłości charakterystycznych dla wspólnoty rodzinnej. To w ognisku domowym człowiek uczy się prawdziwego życia, doceniania życia i zdrowia, wolności i pokoju, sprawiedliwości i prawdy, zgody i szacunku.
4. Dziś bardziej niż kiedykolwiek przedtem potrzeba świadectwa i publicznego zaangażowania wszystkich ochrzczonych, aby potwierdzić na nowo godność oraz jedyną i niezastąpioną wartość rodziny zbudowanej na małżeństwie mężczyzny z kobietą i otwartej na życie, jak również wartość życia ludzkiego na wszystkich jego etapach. Należy promować także środki prawne i administracyjne, które wspierają rodziny w ich niepodważalnych prawach, niezbędnych do tego, aby mogły one rozwijać swe niezwykłe posłannictwo. Świadectwa składane w czasie wczorajszego nabożeństwa pokazują, że również dzisiaj rodzina może pozostawać silna w miłości Bożej i odnawiać ludzkość w nowym tysiącleciu.
5. Pragnę wyrazić swą bliskość i zapewnić o modlitwie za wszystkie rodziny, które dały świadectwo wierności w okolicznościach szczególnie trudnych. Dodaję otuchy licznym rodzinom, które – żyjąc często wśród sprzeczności i niezrozumienia – dają przykład wielkoduszności i zaufania do Boga, życząc im, aby nie brakowało im niezbędnej pomocy. Myślę również o rodzinach, cierpiących z powodu biedy, chorób, marginalizacji czy emigracji. A w sposób bardzo szczególny myślę o rodzinach chrześcijańskich, prześladowanych z powodu swej wiary. Papież jest bardzo blisko was wszystkich i towarzyszy wam w waszym codziennym wysiłku.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.