Benedykt XVI: Reformę instytucji musimy zaczynać od samych siebie

Papież przyjął w Watykanie 1300-osobową grupę z uniwersytetu w Parmie - donosi Radio Watykańskie. W trakcie spotkania mówił o potrzebie i kierunkach reformy uniwersytetu.

Benedykt XVI nawiązał do postaci wielkiego średniowiecznego intelektualisty, Piotra Damiana. Urodzony w 1007 r. święty studiował, a później wykładał w parmeńskiej szkole, która dała początek uniwersytetowi. Piotr Damian był zaangażowany w reformę Kościoła, współpracując z papieżem Grzegorzem VII. Nauczał w swych pismach, a jeszcze bardziej ukazywał własnym przykładem, że autentyczna reforma ma być przede wszystkim duchowa i moralna. Musi zatem wychodzić od sumienia.

Często mówi się dziś o reformie uniwersytetu – zauważył Benedykt XVI, dodając, że z zachowaniem należytych proporcji to, czego naucza św. Piotr Damian, pozostaje zawsze ważne. „Zmiany struktur są naprawdę skuteczne tylko wówczas, gdy towarzyszy im poważny rachunek sumienia każdego wykładowcy, studenta czy pracownika administracji” – powiedział Papież. Przypomniał, że Piotr Damian wiele wymagał od siebie samego i swoich mnichów. Analogicznie, gdy chce się poprawić jakieś środowisko, każdy musi zacząć od reformowania samego siebie, korygując to, co szkodzi dobru wspólnemu.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że reforma uniwersytetu wymaga wolności nauczania, badań, całej instytucji akademickiej względem sił ekonomicznych i politycznych. „Oczywiście nie oznacza to izolacji uniwersytetu od społeczeństwa ani zamykania się w sobie czy tym bardziej wykorzystywania zasobów publicznych w prywatnych celach. Nie na tym polega chrześcijańska wolność! Według Ewangelii i tradycji Kościoła naprawdę wolną jest osoba, wspólnota czy instytucja, która odpowiada w pełni swej naturze i celowi. Zaś powołaniem uniwersytetu jest formacja naukowa i kulturalna osób celem osiągnięcia rozwoju całego społeczeństwa” – wskazał Papież.

W spotkaniu wzięli udział profesorowie, studenci i pracownicy administracyjno-techniczni uczelni, na której studiuje 30 tys. słuchaczy, a zajęcia prowadzi 1100 wykładowców.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg