Świat potrzebuje wspólnego świadectwa chrześcijan - przypomina o tym Benedykt XVI w przesłaniu do Ekumenicznego Patriarchy Bartłomieja I. Jednocześnie wskazuje, że umocnienie więzi między Kościołem Rzymu, a Patriarchatem Konstantynopola jest znakiem nadziei dla dalszego dialogu ekumenicznego.
Przesłanie Ojca Świętego przekazał dziś patriarsze kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Stoi on na czele watykańskiej delegacji, która zgodnie z tradycją ubiegłych lat udała się do Stambułu na patronalne obchody ku czci św. Andrzeja Apostoła. Odbyły się one w siedzibie patriarchatu na Fanarze.
Życie wewnętrzne naszych Kościołów oraz wyzwania, jakie stawia współczesny świat, pilnie żądają od nas świadectwa jedności wszystkich uczniów Chrystusa – pisze Papież w przesłaniu. Jako dowód postępującego zbliżenia wskazuje wspólną modlitwę i coraz częstsze braterskie spotkania. Benedykt XVI przypomina, że tylko w ciągu tego roku Bartłomiej I aż trzykrotnie gościł w Rzymie (przy okazji swej Lectio magistralis w Papieskim Instytucie Wschodnim, na otwarcie Roku św. Pawła i przy okazji Synodu Biskupów o Słowie Bożym).
Także przedstawiciele Kościoła katolickiego brali aktywny udział w inicjatywach organizowanych przez Patriarchat Ekumeniczny, chociażby z okazji Roku Apostoła Narodów. „Jest to znak rosnącej komunii i bliskości duchowej” – zauważa Papież. Wyraża jednocześnie nadzieję, że dialog teologiczny doprowadzi do rozwiązania wciąż istniejących problemów między dwoma Kościołami. W przesłaniu do Patriarchy Bartłomieja I, Ojciec Święty potwierdza wolę kontynuowania dialogu. „Ufamy – pisze na zakończenie Benedykt XVI - że nasze wspólne wysiłki przyśpieszą nadejście tego błogosławionego dnia, kiedy razem będziemy modlić się do Boga w czasie wspólnej Eucharystii.”
Do patronalnych uroczystości w Stambule Benedykt XVI nawiązał także 30 listopada w czasie spotkania na Anioł Pański. Papież przypomniał, że św. Andrzej Apostoł, patron Patriarchatu Konstantynopola był bratem Szymona Piotra. „To sprawia, że Kościół Rzymu czuje się związany z Patriarchatem Konstantynopola szczególną braterską więzią” – podkreślił Benedykt XVI. Od lat delegacja watykańska uczestniczy w patronalnych obchodach uroczystości św. Andrzeja Apostoła w Stambule, a delegacja patriarchatu przybywa do Watykanu na uroczystość św. Piotra.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.